Fotowyprawa: Gotlandia sierpień 2018

19-28 LUB 21-30 SIERPNIA
GOTLANDIA

Tydzień na dwóch pięknych wyspach.
Raukary i Bałtyk; średniowiecze i Bergman
wyprawa autem z Warszawy i promem z Gdańska

Ta wyspa (i mała sąsiednia Faro) to ulubione miejsce wypoczynku Szwedów. Ale wyspy przyciągają też miłośników historii, geografii i fotografii z całego świata. Stolica, miasteczko Visby ze wspaniałymi zabytkami średniowiecznymi znajduje się na liście Unesco. Na obu wyspach nad morzem w kilkunastu miejscach znaleźć można natomiast raukary czyli zespoły skał o wyjątkowych i intrygujących kształtach.
Wyspy są blisko Sztokholmu i Nynashamn, dokąd dopływają promy z Gdańska i właśnie promami tym razem mam zamiar się na nią dostać.

Obie wyspy dobrze poznałem w 2014 roku w czasie tygodniowej fotowyprawy.
Największe miasto to Visby, w epoce Hanzy prawdziwa europejska potęga. Dziś historyczna perełka znajdująca się na liście UNESCO: ponad 200 średniowiecznych budynków z kamienia, ruiny 23 kościołów i katedra. Centrum otacza dobrze zachowany średniowieczny mur obronny o długości ok. 3,5 km i wysokości 11 metrów z ponad 50 wieżami. Na wyspie jest też kilkadziesiąt działających lub zrujnowanych średniowiecznych kościołów.
Sąsiednia Faro to mała wyspa, którą Ingmar Bergman pokochał w 1960 roku i… zamieszkał na niej aż do swej śmierci 40 lat później. Charakterystyczne krajobrazy wyspy uwiecznił w kilku filmach: siedmiu fabularnych (np. Jak w zwierciadle, Persona, Historia małżeństwa) i dwóch dokumentalnych – o wyspie. Na Faro jest muzeum – centrum kulturalne Bergmana. A także wyjątkowa creperia Elvisa z plenerową ekspozycją rdzewiejących starych samochodów i lodówek.
Fotografów krajobrazu przyciągają na Gotlandię i Faro głównie intrygujące formacje skalne nad morzem – ostańce wapienne zwane raukarami.
Ale tematów fotograficznych jest mnóstwo: wioski, owce, wiatraki, szopy, skanseny, liczne gotyckie kościółki, plaże, osada rybacka itp.
Na wyspach jest dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna z campingami i licznymi domkami do wynajęcia nad morzem, w których planuję noclegi.

Planuje 2 dni w Visby i okolicy, 2 dni w różnych częściach głównej wyspy i 2 dni na Faro.
Przewiduje fotografowanie skał wieczorne i nocne (także z pozornym ruchem gwiazd), jak również w czasie pełni księżyca.

KOSZT PRZEWIDYWANY:
max. 3500 zł od osoby plus wyżywienie
(przy zgłoszeniach do połowy maja)

Uwaga: w południowej części Gotlandii odbędzie się wówczas 4-dniowe spotkanie IFWP (Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej).
Mam nadzieję, że uda się nam spotkać z uczestnikami tego spotkania i wziąć udział w ogłoszeniu wyników konkursu na Fotografa Roku IFWP, jeśli będzie to miało wówczas miejsce.

ZGŁOSZENIA:
DO WYCZERPANIA MIEJSC W SAMOCHODZIE

Dodaj komentarz