Agnieszka Florczyk: Dolina Mgieł – Okiem Fotografa online 15 czerwca

W czasie czerwcowego spotkania przybliżymy klimat mokradeł i budzącego się dnia oraz ptaki zajęte swoimi codziennymi sprawami – będą to głównie żurawie, ale nie tylko, bo świat o świcie na  jest niezwykle bogaty.

Czytaj dalej Agnieszka Florczyk: Dolina Mgieł – Okiem Fotografa online 15 czerwca

Przemek Czaja: Krakoskie kadry – Okiem Fotografa online 13 maja

W czasie majowego spotkania ponownie odwiedzimy Kraków, ale tym razem obejrzymy go głównie w kolorze, zaś naszym gościem i przewodnikiem po tym pięknym mieście będzie fotograf i autor bardzo popularnej strony: Made in Krakow.

Czytaj dalej Przemek Czaja: Krakoskie kadry – Okiem Fotografa online 13 maja

Podniebne harce w Okiem Fotografa w kwietniu

Na kwietniowym spotkaniu Okiem Fotografa online przybliżymy fotografię lotniczą, która w ostatnich przedcovidowych czasach bardzo zyskała na popularności.

Naszym gościem i przewodnikiem po tej tematyce będzie Leon Plugawy, który omówi, jak dobrać podstawowy sprzęt oraz wskaże najciekawsze miejsca do jej realizacji w Europie. Oczywiście zademonstruje sporą porcję swych prac i o nich nam opowie, także o kulisach ich powstania.

Czytaj dalej Podniebne harce w Okiem Fotografa w kwietniu

Okiem Fotografa – Nie tylko drony Mirona Bogackiego

Na marcowym spotkaniu Okiem Fotografa zaprezentujemy zdjęcia z powietrza, wykonane w różnym celu i na różne sposoby, m.in. z dronów, balonów, latawców i samolotów. Dowiemy się, do czego służyć lepiej mogą poszczególne urządzenia, jakie są ich zalety oraz wady. I czym różnić się mogą uzyskany zdjęcia oraz filmy. Na pewno ujęcia z lotu ptaka pozwalają przedstawić obiekty i miejsca w oryginalny sposób. Doskonale sprawdzają się na przykład przy prezentacji miast, osiedli i obiektów, ale także podczas imprez masowych czy przy dokumentacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Naszym gościem i przewodnikiem po tej tematyce będzie Miron Bogacki – fotograf, archeolog nieinwazyjny i konstruktor zatrudniony na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj dalej Okiem Fotografa – Nie tylko drony Mirona Bogackiego

Okiem Fotografa koncertowe 16 listopada

W poniedziałek 16 listopada zapraszam na kolejne spotkanie, tym razem poświęcone będzie portretowaniu muzyków na scenie. Naszą bohaterką będzie Urszula Las, która zaprezentuje bogaty zestaw prac i opowie, jak oraz gdzie, one powstały. Wyjawi nam, co jest dla niej ważne w portretowaniu muzyków, a także co pomaga, a co przeszkadza w fotografii koncertowej.

Ula jest finalistką pierwszej edycji konkursu MK Jazz Foto 2019, finalistką Jazz World Photo 2020 (8 miejsce) oraz laureatką Grand Prix MK Jazz Foto 2020.

Czytaj dalej Okiem Fotografa koncertowe 16 listopada

Fotoopowieści z podróży – Okiem Fotografa 28.10.

Środa wyjątkowo! Z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewicz porozmawiamy o fotografowaniu w czasie dalszych wypraw i o pokazach slajdów podróżniczych – obecnie: prezentacjach multimedialnych.
Jak się podróżuje fotografując pod kątem pokazów slajdów? Co to znaczy dobry pokaz slajdów? Co jest ważniejsze: zdjęcia czy opowieść? Jak się zmieniał rynek pokazów slajdów? Skąd się wzięła popularność festiwali podróżniczych? Nie zapomnimy też o etyce fotografowania podczas podróży – tak ważnej dzisiaj, gdy robienie zdjęć jest tak popularne.

Czytaj dalej Fotoopowieści z podróży – Okiem Fotografa 28.10.

Okiem Fotografa z laureatem Konkursu Letniego 15.10

Spotkanie online z Michałem Wawrzeńczykiem, młodym fotografem z Torunia, laureatem Konkursu Letniego Okiem Fotografa. Michał fotografią przyrodniczą zajmuje się od 4 lat. W trakcie spotkania opowie, czym dla niego jest ta pasja i dlaczego ją rozwija. Wyjawi również, jak właściwie wyglądają jego przygotowania do wyjścia w teren, jak wykorzystuje to, co przyroda ma do zaoferowania oraz jakich zazwyczaj ustawień aparatu używa. Porozmawiamy również na temat obiektywu Sigma 100-400 f/5-6.3, który mój gość niedawno testował i pokaże nam najciekawsze zdjęcia, które w ciągu kilku dni udało mu się tym obiektywem wykonać.

Czytaj dalej Okiem Fotografa z laureatem Konkursu Letniego 15.10

Okiem Fotografa w CPKu po 7 miesiącach 20.10 :)

Po 7 miesiącach przerwy i kilku spotkaniach przeprowadzonych online powracamy do Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe! I to z wyjątkową propozycją. Naszymi gośćmi będą: Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik, których książka zatytułowana: „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” ukazała się na przełomie września i października.

Magda i Łukasz zaprezentują serię profesjonalnych zdjęć przyrody, głównie ze zmieniających się Bagien Biebrzańskich. Poznamy ich pracę od kulis – długie godziny spędzone na oczekiwaniach, by upragniony „model” pojawił się przed obiektywem, to zaledwie część wysiłku włożonego w każde zdjęcie, które obejrzymy. Nie zabraknie też opowieści, ciekawostek i porad dotyczących natury, jej obserwowania i fotografowania.

Czytaj dalej Okiem Fotografa w CPKu po 7 miesiącach 20.10 🙂

Okiem Fotografa „sprzętowe” na temat Sigmy 60-600mm 6.10

Najbliższe spotkanie z cyklu Okiem Fotografa będzie mieć charakter odmienny – bardziej „sprzętowy”. Moim „bohaterem” będzie bowiem… obiektyw Sigmy do zadań specjalnych, który mogłem testować przez ponad tydzień. Optyka o rekordowym zakresie ogniskowych: 60-600 mm.W czasie spotkania zaprezentuję zdjęcia nim wykonane w czasie pleneru nad Bugiem, na festiwalu Biała Blues w Białej Podlaskiej oraz w Warszawie i okolicy. Podzielę się moimi spostrzeżeniami, do których swoją opinię i zdjęcia z czatowni dołączy tez koleżanka.

Czytaj dalej Okiem Fotografa „sprzętowe” na temat Sigmy 60-600mm 6.10

Okiem Fotografa: 10 lat Stowarzyszenia Camera z Bolesławca 29.09

OKIEM FOTOGRAFA online 29 września:
10 lat Stowarzyszenia Fotograficznego Camera z Bolesławca
godzina 18:30

Tym razem bohaterem spotkania Okiem Fotografa nie będzie jeden autor, lecz cała ich grupa, a dokładnie stowarzyszenie Camera z Bolesławca, świętujące w tym roku swoje 10-lecie.

W planach były wystawy, spotkania autorskie i prezentacje multimedialne. Niestety epidemia uniemożliwiła im realizację obchodów. Postaramy się tę lukę częściowo wypełnić i przedstawimy ich działalność online.

Dorobek grupy zaprezentują: Grzegorz Sidorowicz i Grzegorz Matoryn.

Obejrzymy kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez różnych autorów i reprezentujących odmienne tematy, spojrzenia, wrażliwości i techniki. Porozmawiamy o fotografiach i fotografii, o zrealizowanych projektach, współpracy z innymi stowarzyszeniami, a także aktywności międzynarodowej (m.in. w ramach Euroregionu Nysa Polska-Czechy-Niemcy).

Stowarzyszenie Fotograficzne Camera zawiązało się w 2010 r. Pomysłodawcą był Grzegorz Matoryn, a współdziałali przy tym Grzegorz Sidorowicz, Magda Konieczna, Krzysztoń Jędrzejczyk, Jerzy Paluszczyszyn, Paweł Kijewski, Robert Pomichter oraz kilkanaście innych osób z Bolesławca.


Wydarzenie to inicjuje serię spotkań z lokalnymi grupami fotograficznymi. Choć często realizują interesujące i pożyteczne projekty, mają bogate portfolia fotograficzne, mało osób wie o ich istnieniu, zwłaszcza z innych części Polski. Dość regularnie można spotkać się za to z opiniami, że te czasy nie sprzyjają stowarzyszaniu się i takiej grupowej, sformalizowanej aktywności. Mamy zamiar to sprawdzić.

Okiem Fotografa
to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie.
Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Spotkanie odbędzie się na profilu projektu Okiem Fotografa i w wydarzeniu na facebooku:

https://www.facebook.com/okiemfotografaonline

Jego zapis pojawi się też nieco później na kanale projektu na Youtubie: www.youtube.com/channel/UCDxtCi5PJ2ah7ZzIVwvcS7A

Partnerzy spotkania:

Stowarzyszenie Camera
www.camera.boleslawiec.pl
www.facebook.com/camera.boleslawiec

Fotokursownia
Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp.
www.fotokursownia.com