Opowieści z Mali – podsumowanie i fotorelacja z CePeKu

Czas wreszcie na podsumowanie i fotorelację z ostatniego spotkania Okiem Fotografa, na którym to przenieśliśmy się do Afryki. A dokładniej, do wielokulturowego i wielobarwnego Mali, które jest marzeniem niejednego podróżnika, obecnie niestety – ze względu na konflikty polityczne i wojskowe -w zasadzie nie do zrealizowania.

Wysłuchaliśmy bardzo fachowej opowieści o tym kraju, zarazem pełnej fascynacji i miłości. Takie podejście do prezentowanych miejsc czy historii uwielbiam i chyba nie tylko ja byłem zauroczony prezentacją 🙂

Dziękuję bardzo Beacie Lewandowskiej-Kaftan, bo była znakomitym przewodnikiem tego wieczoru.

Czytaj dalej „Opowieści z Mali – podsumowanie i fotorelacja z CePeKu”

Twarze muzyki – fotorelacja i podsumowanie

Fotorelacja i krótkie podsumowanie spotkania Okiem fotografa. We wtorek 22 sierpnia rozpoczęliśmy kolejny sezon, w moim przypadku już piąty 🙂

Andrzej Tyszko, z którym próbowałem zorganizować spotkanie już w styczniu 2020 roku, uraczył nas sporą porcją fotografii muzyków wykonywanych od roku 1982 aż po dziś.

Rozpoczęliśmy od jazzu i Tomasza Stańko, z którym Andrzeja łączyła szczególnie bliska więź, a następnie obejrzeliśmy wykonawców głównie z kręgów rocka, czasami bluesa czy popu.

A zakończyliśmy dość specyficzną serią zdjęć skandynawskich jazzmanów.

Czytaj dalej „Twarze muzyki – fotorelacja i podsumowanie”

Fotorelacja: Okiem Fotografa z Ewą Kacperek

Na ostatnim w tym roku spotkaniu Okiem fotografa naszym gościem 13 grudnia była Ewa Kacperek, która przedstawiła swoją wizję natury. Gości urzekły zwłaszcza zdjęcia makro i detali przyrodniczych, bardzo plastyczne, wykonane z wielkim smakiem, najczęściej bardzo małą głębią ostrości, często wyrafinowane kompozycyjnie. Pod koniec obejrzeliśmy diaporamę pod tytułem „Makowisko”.

Czytaj dalej „Fotorelacja: Okiem Fotografa z Ewą Kacperek”

Fotorelacja: Okiem Fotografa z Leszkiem Szurkowskim

Fotorelacja ze spotkania Okiem Fotografa z Leszkiem Szurkowskim, które odbyło się 8 listopada w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe.
Nasz gość przedstawił historię swej bogatej fotograficznej działalności. Przybliżył nam liczne swoje projekty, zdjęcia, publikacje, a także wiele osobistych zapatrywań na fotografię i jej różne aspekty. Kreatywność, dorobek, rozległa wiedza i doświadczenie zaiste imponujące! Na koniec mieliśmy długą i bardzo ciekawą dyskusję uczestników (w tym wielu aktywnych fotografów!) z gościem. Dziękuję bardzo Leszkowi za przyjęcie zaproszenia, a publiczności za przybycie i aktywny udział. Wszystkim za stworzenie miłej i twórczej atmosfery…

Czytaj dalej „Fotorelacja: Okiem Fotografa z Leszkiem Szurkowskim”

Relacja ze spotkania o fotografii otworkowej

Lutowe spotkanie odbyło się w ramach 372 Urodzin Pragi, a moim gościem był Leszek Wyrzykowski – fotograf samouk, mieszkający na warszawskiej Pradze od ponad 30 lat. Od 2012 roku pasjonat fotografii otworkowej, który konstruuje aparaty otworkowe na bazie starych średnioformatowych aparatów, typu Ami, Druh czy kaset lub mieszkowców. W czasie spotkania zaprezentował kilka z nich oraz opowiedział, jak ów sprzęt przerobił i dostosował do swych celów. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt fotografii w formie papierowej lub cyfrowej (zeskanowanej) na dużym ekranie, które gość dokładnie omówił.

Najwięcej czasu poświęciliśmy tematom takim, jak flary i rozszczepienie światła, fotografowanie pod słońce, długie czasy, wyjątkowa (dla tej techniki) głębia ostrości. Na koniec poznaliśmy nieco bardziej skomplikowane techniki, zwłaszcza przy użyciu kamer wielootworkowych. Nie zabrakło porad praktycznych.

Czytaj dalej „Relacja ze spotkania o fotografii otworkowej”

Fotorelacja ze spotkania ze Zbigniewem Furmanem 14.01

Pierwszym naszym gościem w 2020 roku był Zbigniew Furman, który 14 stycznia zaprezentował zdjęcia wykonane w ramach portretowego projektu „Męskie rozmowy”. Usłyszeliśmy historię wieloletniej realizacji, a także sporo informacji na temat poszczególnych zdjęć, w tym procesu powstawania ich. Porozmawialiśmy też o roli oczu i rąk w fotografii portretowej.

Zobaczyliśmy też fotografie z nowego cyklu, tym razem kolorowego, w którym modelami i bohaterami są fotografowie – ponownie mężczyźni. Dodatkowo, pod koniec spotkania obejrzeliśmy po kilka zdjęć z dwóch innych cyklów: makro (rośliny z bliska niedokumentacyjnie) i „Święty? znak” ukazującego powszechną profanację kotwicy czyli symbolu Polski Walczącej.

Nie zabrakło też pokazu kilkunastu selfie w wersji zabawnej lub refleksyjnej – wykonanych głównie telefonem komórkowym.

Czytaj dalej „Fotorelacja ze spotkania ze Zbigniewem Furmanem 14.01”

Fotorelacja z Okiem Fotografa z Krzyśkiem Góreckim

Ostatnim gościem cyklu Okiem Fotografa w tym był roku Krzysztof Górecki, który 2 grudnia zaprezentował nam przyrodę Puszczy Kampinoskiej. Głównymi bohaterami jego opowieści były łosie, o których biologii i zwyczajach mogliśmy dowiedzieć się na prawdę bardzo wiele. Cenne były też uwagi Krzyśka dotyczące bezpiecznego i etycznego podglądania i fotografowania dzikich zwierząt.

Nie mogli wyjść rozczarowani Ci, którzy liczyli na odpowiedzi na pytania typu: Jak Ty to robisz? Jak Ci się udaje uchwycić je tak często i tak pięknie? Odpowiedzi bowiem padły, choć nie zawsze takie, jakich niektórzy się spodziewali. Zainteresowani mogli też zobaczyć, a nawet wziąć do ręki (rąk?) solidne poroże łosi. Pod koniec spotkania zaprezentowałem kilkanaście dalszych zdjęć gościa, na których królowały tatrzańskie szczyty, świstaki i kozice, ale łosia tam też nie zabrakło 😉

Czytaj dalej „Fotorelacja z Okiem Fotografa z Krzyśkiem Góreckim”

Fotorelacja ze spotkania z rodziną Pytko i dawną Warszawą

W listopadzie (19.11) gościem moim był Jerzym Pytko, który zaprezentował zdjęcia archiwalne stolicy z lat 1950-60, wykonane przez swego ojca Leopolda Pytko, fotografa. Część z nich zamieszczono w książce wydanej w tym roku przez wydawnictwo Skarpa, zatytułowanej „Warszawa. Ocalić od zapomnienia”.

Na ekranie zobaczyliśmy między innymi ujęcia z września 1969 roku przedstawiające okolice ronda Wiatraczna, Grochowskiej, Podskarbińskiej i Kamionkowskiej oraz Bazar Różyckiego w lipcowy dzień handlowy 1967 roku. Poznaliśmy też niezwykle skrupulatny sposób sporządzania notatek z plenerów oraz unikalne konstrukcje aparatów fotograficznych, wykonanych własnoręcznie przez Leopolda Pytko.

Czytaj dalej „Fotorelacja ze spotkania z rodziną Pytko i dawną Warszawą”