Podlasie Małgorzaty Piekarskiej 6 lutego w CePeKu

W czasie lutowego spotkania Okiem Fotografa odwiedzimy Podlasie, które zaprezentuje i przybliży nam Małgorzata Piekarska – fotograf oraz instruktor fotografii przy Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Przedstawi nam swoje zdjęcia, które powstawały w ciągu ostatnich 10 lat, w tym także prace ze swoich wystaw. Zobaczymy na nich głównie ludzi oraz miejsca Podlasia.

We wrześniu 2022 roku Małgorzata Piekarska wydała album pt. „Fotopoezja o Podlasiu” z okazji 30-lecia pracy zawodowej oraz przygotowała wystawę „Tercety”, którą można było oglądać w BCK. Album zawiera ponad 200 stron i ponad 100 zdjęć, zaś na wystawie zaprezentowano 30 prac zebranych w serie liczące po trzy fotografie. Wiersze do zdjęć przygotował Maciej Szupiluk.

Poznamy też historię Fotoklubu Podlaskiego, który powstał w Białej Podlaskiej w 1991 roku. Dowiemy się o plenerach, warsztatach oraz wystawach fotograficznych, a także o nowej Bialskiej Galerii Fotografii, którą otwarto jesienią 2023 roku.

Małgorzata Piekarska: Podlasie – Ludzie i miejsca
Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
6 lutego, wtorek

godzina 18:30
wstęp wolny

Małgorzata Piekarska

Przygodę z fotografią (czarno-białą) rozpoczęła w ciemni w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Ukończyła Policealne Studium Fototechniczne w Warszawie. Studiowała w Wyższym Studium Fotografii na wydziale operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.
Zawód wyuczony – fotograf. Zawód wykonywany – fotograf. Pasja stała się zajęciem na całe życie. Nieprzerwanie, od 2 września 1992 r., pracownię fotograficzną prowadzi w tym samym miejscu – w siedzibie BCK na ulicy Warszawskiej 11.
Organizuje plenery, warsztaty oraz wystawy fotograficzne. Sama także aktywnie fotografuje. Ulubione tematy: pejzaż podlaski, człowiek, martwa natura, fotografia kreacyjna oraz elementarna.
Od marca 1997 r. była fotoreporterem „Gazety Wyborczej” w Białej Podlaskiej. Jest zatrudniona jako starszy specjalista d/s fotografii w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Od 1992 r. prowadzi Koło Fotograficzne „Migawka” dla młodzieży oraz od 1998 r. jest opiekunem Fotoklubu Podlaskiego.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100003317775463

Artykuł o jubileuszu i albumie Małgorzaty Piekarskiej
https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19619,malgorzata-piekarska-wydala-album-na-30-lecie-pracy-zawodowej

Fotoklub Podlaski

Powstał w 1991 r i działa przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.
Główna aktywność to wystawy, plenery, warsztaty fotograficzne oraz comiesięczne spotkania dyskusyjne. Wystawy zdjęć organizowane były przez wiele lat w Klubie Muzycznym „Jedynka” w Białej Podlaskiej, sali wystawienniczej MOK, a także w Galerii Podlaskiej, Galerii 1 Piętro STREFA SZTUKI w siedzibie BCK.
W 2009 r. Fotoklub był organizatorem 72 edycji ogólnopolskiej akcji fotograficznej „Galeria Bezdomna” w piwnicy pod budynkiem Urzędu Miasta.
Od 29 września 2023 r. zaistniała na mapie fotograficznej Polski Bialska Galeria Fotografii ul. Krótka 1, 21-500 Biała Podlaska – trzy wystawy kuratorskie.
www.facebook.com/Fotoklub.Podlaski

Wystawy autorskie Małgorzaty Piekarskiej

Debiut, 1995
Fotografia Małgorzata Teodoruk, 1997
Dziecko, 1999
Portret dziecka, 2000
Mój Grabanów, 2012
20 Lat WOŚP w reportażu (Małgorzaty Piekarskiej I Adama Trochimiuka), 2013
Moje Spojrzenie, 2017
Światłem malowana (Katarzyny Kusznerczuk i Małgorzaty Piekarskiej), 2020
Tercety (wystawa jubileuszowa z okazji 30-lecia pracy), 2022

Odznaczenia i nagrody

Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej II stopnia, 2011
Odznaka honorowa „Zasłużony dla kultury polskiej”, 2011
Medal Zasłużony dla powiatu bialskiego, 2011
Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia, 2022

Okiem Fotografa

to cykl spotkań i prelekcji w formie fizycznej lub online.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez ponad dwa lata w Internecie. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff
Wydarzenie: na facebooku:
www.facebook.com/profile.php?id=100003317775463

Patron
PTTK – Oddział Warszawski
https://warszawski.pttk.pl/

Organizator
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy
ul. Podskarbińska 2, Warszawa
www.cpk.art.pl

Partner
Fotokursownia Irka Graffa
Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp.
www.fotokursownia.com