Okiem Fotografa o fotoreportażu z czasów PRLu

Gościem kolejnego spotkania Okiem Fotografa online 15 września będzie Andrzej Kiełbowicz – przyjrzymy się jego zdjęciom wykonanym w latach 70. i 80., gdy pracował kolejno dla „Na Przełaj”, „Razem” i w „ITD”. Obejrzymy ówczesne publikacje – rozkładówki i porozmawiamy o fotografii reporterskiej wtedy i dziś.

Popatrzymy na ówczesny Targówek, budowę nowych osiedli w Warszawie, na pracę dziennej i nocnej zmiany w zakładach Pollena Uroda na warszawskiej Pradze. Ale wybierzemy się też do Jarocina na słynny festiwal rockowy i do Włocławka. Część z prezentowanych zdjęć nigdy nie została opublikowana ze względu na cenzurę. Niektóre z nich można było zobaczyć w zeszłym roku na wystawie w ramach FotoArtFestiwalu w Bielsku-Białej.

Do połowy lat 70. nasz gość mieszkał – co może być dla wielu osób związanych z Grochowem bardzo ciekawe – w Warszawie na Kamionku przy Grochowskiej 288. W budynku z 1931 roku, w którym obecnie jest księgarnia/kawiarnia Między wierszami, na przeciw dawnego cmentarza staroobrzędowców i zakładów Perun. Sprawdzimy, co pamięta z dzieciństwa oraz czasów reporterskich i porównamy jego wspomnienia oraz zdjęcia ze stanem obecnym.

Od 1988 roku Andrzej  mieszka w Kanadzie. Pracował jako fotoedytor dla David Suzuki Foundation, WWF, Tides Canada, BC Ministry of Environment, University of Victoria. Jest członkiem Graphic Designers of Canada oraz National Association of Photoshop Professionals. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii. Prowadzi kursy i warsztaty fotografii cyfrowej (www.goingdigital.ca).

Okiem Fotografa to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie.
Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Projekt: www.youtube.com/channel/UCDxtCi5PJ2ah7ZzIVwvcS7A

Spotkanie odbędzie się na profilu wydarzenia na facebooku.


Organizacja:


Irek Graff – Okiem Fotografa
oraz
Centrum Promocji Kultury Praga Południe
https://www.facebook.com/cpkpp

Partnerzy spotkania:

Między Wierszami

Mieszcząca się w przedwojennej kamiennicy Księgarnia Cafe Klub Między Wierszami to jedyna księgarnia na Kamionku – także jedyna w swoim rodzaju! Znajdziecie w niej wiele ciekawych biografii, książek historycznych i unikatowych pozycji warszawskich autorów! Szczególnie kochamy dawną, klawą Stolyce i jej folklor – ale mamy także nowości oraz wiele wartościowych książek dla dużych i małych.

www.facebook.com/cafeklubmiedzywierszami


Fotokursownia

www.fotokursownia.com