Okiem Fotografa w CPK na Grochowie

Kolejne spotkania od sierpnia – raz w miesiącu we wtorki.

We wtorek 20 sierpnia zapraszam na specjalną edycję nawiązującą do 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii (19 sierpnia 1839 roku). Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Planowane są również dodatkowe, satelitarne wydarzenia, m.in. plenery fotograficzne na Pradze i konkurs zdjęć w formie nieelktronicznej (nawiązujących do jubileuszu) – szczegóły poniżej.

Więcej informacji:
http://fotokursownia.com/spotkanie/cpk-180latfoto/

Szczegóły i wydarzenie na fb:
www.facebook.com/events/2411767842220864/


Od października 2018 roku raz w miesiącu we wtorkowy wieczór prowadzę w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe na Podskarbińskiej 2 na Grochowie spotkania w ramach cyklu Okiem Fotografa.
Zapoczątkował go na początku roku dziennikarz Rafał Grzenia. Ja byłem jednym z jego gości, a jesienią wyjeżdżający z Warszawy Rafał przekazał mi prowadzenie tego cyklu.

Prezentujemy głównie dorobek polskich fotografów współczesnych i przybliżamy różne specjalności fotograficzne. Już się pojawiły: wojenna (Kuba Kamiński), górska (Karol Nienartowicz), przyrodnicza (Ireneusz Graff), jaskiniowa (Katarzyna Biernacka), nocna (Kuba Jurkowski), jazzowa (Rałał Nowak), kulinarna (Katarzyna Polkowska), praska architektura (Anna Szwałkiewicz), lotnicza (Maciej Margas), zwierzaki domowe (Kamil Czyżewski), krajobraz (Katarzyna Gulbinowicz), fotografia reporterska i portret (Wojciech Druszcz).


KOLEJNE TERMINY w 2019 ROKU:


20 sierpnia– Edycja specjalna nawiązującą do 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii

Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Szczególną uwagę poświęcimy dwudziestoleciu międzywojennemu i fotografii awangardowej. Jakiego rodzaju eksperymenty formalne z lat 20. i 30. XX wieku nie tracą na aktualności? Jakie nazwiska polskich artystów tego czasu warto znać i… czy Witkacy był fotografem? To tylko kilka pytań, na które postaramy się wspólnie odpowiedzieć.

Planowane są również dodatkowe, satelitarne wydarzenia, m.in. plenery fotograficzne na Pradze i konkurs zdjęć w formie nieelktronicznej (nawiązujących do jubileuszu) – wkrótce szczegóły, prosimy śledzić wydarzenie.


24 września – Amadeusz Andrzejewski – Fotografia inscenizowana

Na co dzień filmowiec, który pierwszy aparat kupił sobie tylko i wyłącznie z myślą o używaniu go w charakterze kamery. Z czasem jednak nieruchome obrazy również znalazły się w obszarze jego zainteresowań. Preferuje fotografię inscenizowaną i kreacyjną, w szczególności wszystko to, co jest odległe od codziennego „tu i teraz” – fantastykę, baśnie, steampunk, horror, post-apo, klimaty gotyckie i wiktoriańskie.
Dla odróżnienia jej od pracy komercyjnej, często z konieczności bardziej realistycznej, twórczość tego rodzaju prezentuje pod szyldem „Amadi Visuals”. W maju można było zobaczyć ją na wystawie w Modlinie na festiwalu fantastyki Cytadela. Spośród różnych zdjęć „fantastycznych, z cosplayerami itp., te prace wyróżniały się pomysłowością, bardzo starannym przygotowaniem sesji (czasami wręcz zaskakującym rozmacham) i dopracowaniem wielu elementów takich jak: lokalizacja, światło, wizaż, fryzura, makijaż, stroje, dobór modeli. Zamieszczone przy fotografiach opisy zawierały wiele ciekawych i wartościowych informacji, których na pewno nie zabraknie i na naszym spotkaniu.
Strona autorska:
https://www.facebook.com/amadi84

Dodatkowe punkty programu!!!
Od godz. 17:00 do 19:00 za niewielką opłatą będzie można wykonać sobie zdjęcie za pomocą kamery minuterowej czyli klasycznej techniki natychmiastowej, którą zapewni miłośnik i posiadacz takiego sprzętu: Sławomir Karwasz – gość październikowego spotkania w CPKu.

Zapraszam na spotkanie cosplayerów!
Jeśli ktoś jest chętny pozować w przebraniu i stylizacji przed spotkaniem, proszę o kontakt wcześniejszy. Fotografia z minutery bezpłatnie 🙂


8 października – Kamera minutera i fotografia klasyczna

W pierwszej części spotkania kontynuacja i rozwinięcie z sierpnia czyli historia fotografii – kartki z kalendarza
– wydarzenia, postacie i fotografie ważne w dziejach klasycznej fotografii (Irek Graff)

W drugiej części (ok. 19:15):
Sławomir Karwasz przybliży nam urządzenie do fotografii natychmiastowej w dawnym stylu czyli kamerę minuterę i zaprezentuje nam swoje prace wykonane przy jej pomocy, a także innych aparatów. Porozmawiamy również o fotografii klasycznej dzisiaj…

https://m.facebook.com/notes/kameraminutera/zdj%C4%99cie-w-minutk%C4%99/2151227598428292/
https://www.facebook.com/kameraminutera

 


Wstęp wolny. Zapraszamy!!!


A poniżej banery zapowiadające spotkania i zdjęcia pamiątkowe:

 


KRONIKA – BANERY:

Baner spotkania w CPKu

4.06.2019 – Katarzyna Gubrynowicz – Fotografia krajobrazowa

Baner spotkania w CPKu

14.05.2019 – Wojciech Druszcz – Od fotografii prasowej do portretu

9.04.2019 – Kamil Czyżewski

12.03.2019 – Maciej Margas

12.02.2019 – Anna Szwałkiewicz (Na Pradze, 371 Urodziny Pragi)

15.01.2019 – Kasia Ramotowska (Biebrza Eco-Travel)

20.11.2018 – Rafał Nowak


KRONIKA – ZDJĘCIA ZE SPOTKAŃ:

Kamil Czyżewski (foto: IG)

Maciej Margas (foto: IG)

Anna Szwałkiewicz (foto: IG)

Kasia Ramotowska (foto: IG)

Karolina Polkowska (foto: IG)

Rafał Nowak (foto: IG)

Karol Nienartowicz i Rafał Grzenia (foto: IG)

Kuba Kamiński (foto: IG)

Rafał Nowak (foto: IG)

Kuba Jurkowski (foto: IG)

Irek Graff i Kuba Jurkowski (foto: IG)

Irek Graff i Rafał Grzenia (foto: Magda Piskorczyk)

folder CPK wydawany co miesiąc