Fotoreportaże „itd” w Domu Spotkań z historią na Karowej

Znakomita wystawa, którą udało mi się zobaczyć ostatniego dnia przed zamknięciem galerii i innych instytucji kultury. Tradycyjnie (jak to w DSH) przygotowana bardzo pieczołowicie i elegancko. Planowana do końca stycznia. Jeśli będziecie mogli wpaść na nią, przeznaczcie na zapoznanie się ze zdjęciami i opisami godzinę. No chyba że wyjdziecie z DSH z albumem i opisy przeczytacie w domu ? Ale uwaga, w albumie jest (tylko) 140 zdjęć.

Ekspozycja prezentuje 200 fotografii 21 fotografów z pisma studenckiego ITD i ukazuje siermiężną rzeczywistość z czasów PRLu – przeróżne aspekty codziennego życia. Wybór na pewno nie był łatwy: pomiędzy październikiem 1960 a majem 1990 roku ukazało się aż 1513 numerów.Prace są pogrupowane tematami i według autentycznych, opublikowanych, fotoreportaży, które można też obejrzeć w formie zeskanowanej, oczyszczonej oraz zamieszczonej na obrotowych stojakach (dobry pomysł).

Z łezką w oku można popatrzeć na ówczesne rozkładówki, przeanalizować, jak połączono niektóre zdjęcia, a przede wszystkim poczytać biogramy wszystkich fotoreporterek i fotoreporterów, niestety wielu nieżyjących już. Zastanowić się, jak autorom i redakcjom udało się przemycić niektóre tematy i obrazy, pomimo cenzury i propagandowych zobowiązań.Prasowy fotoreportaż jest w agonii od lat, z jego współczesną wersją można spotkać się jeszcze chyba tylko sporadycznie w internecie. W mediach królują przegadane, nieprzebrane wielozdjęciowe relacje, a także ilustracja niusowa, często niewiele mająca wspólnego z opisywanym w artykule tematem, wybierana automatycznie z archiwum lub ze stoków za pomocą słów kluczowych. Fotoedytorów z prawdziwego zdarzenia i przygotowania coraz trudniej znaleźć w pismach. Fotocasty, które miały zastąpić fotoreportaż prasowy, też umarły nagle.

Cóż przetrwało, cóż nam zostało poza kilkoma pożółkłymi egzemplarzami pisma w piwnicy, poznawaniem i wspominaniem dawnych kadrów i publikacji?…

Miło mi było zobaczyć wśród autorów również Andrzej Kiełbowicza z Kanady, z którym przeprowadziłem we wrześniu spotkanie online poświęcone fotografii reporterskiej z czasów PRLu. Znakomite zdjęcia, poruszające wspomnienia, zabawne historie, głębokie rozważania – polecam wszystkim, rejestracja tego wydarzenia jest na profilach Okiem Fotografa na facebooku i YouTubie.
Link do spotkań online z Andrzejem:

www.facebook.com/107654107644988/videos/347041819875938/

Wystawę zwiedziłem „rzutem na taśmę” i nieco w pośpiechu, jeśli tylko pojawi się taka możliwość, obejrzę ją chętnie dokładniej. Polecam też oprowadzania po wystawie online organizowane przez DSH.
Irek Graff


Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990
27.10.2020 – 31.01.2021
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, Warszawa

Kuratorzy: Krzysztof Wójcik i Katarzyna Madoń-Mitzner
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Barbara Roszuk-Galus, Julia Libera
Projekt graficzny: Jacek Ebert

Dom Spotkań z Historią
https://dsh.waw.pl/3491-ostrzej-widziec-fotoreportaze-itd-19601990,wys

OSTRZEJ WIDZI: Jacek Hugo-Bader │ oprowadzanie po wystawie
https://www.facebook.com/events/285292879529894/?active_tab=discussion