Fotorelacja ze spotkania z Małgosią Piekarską

Spotkanie Okiem Fotografa na Podskarbińskiej rozpoczęliśmy od wspomnienia Jurka Woropińskiego i pożegnania go minutą ciszy. Przypominam, że był naszym gościem w kwietniu zeszłego roku, odszedł po ciężkiej chorobie 20 stycznia.

Małgosia Piekarska zabrała nas na Podlasie i przedstawiła kilka tematów: ludzi, ich pracę, miejsca (w tym rodzinny Grabanów), krajobrazy, wydarzenia, tradycje. To ogromna, piękna, ciepła, ponad 30-letnia dokumentacja rejonu. Ujęły mnie zwłaszcza portrety mieszkańców, w pamięci został mocno dyptyk prezentujący chłopca z historycznymi fotografiami (monidłami) dziadków z obu stron – przed ich domami, w jednym przypadku już tylko przed drzwiami do nieistniejącego budynku. Według mnie to ciekawy projekt, może warto go dalej rozwinąć?

Porozmawialiśmy też o klasycznych podlaskich obrazach (np. ławeczkach przed domami) oraz zmieniającym się krajobrazie podlaskim: na przykład znikających drogach piaszczystych czy tradycyjnej zabudowie drewnianej.

Małgosia przybliżyła nam działalność Fotoklubu Podlaskiego i młodzieżowego koła fotograficznego Migawka, które to funkcjonują już od ponad 40 lat i którymi opiekuje się od ponad 3 dekad.

Na spotkanie wybrałem się z dwoma katalogami z plenerów Podlaski Przełom Bugu, a wróciłem z trzynastoma! 🙂

Ostatnią część poświęciliśmy na swobodne rozmowy, przeglądanie katalogów poplenerowych oraz dwóch książek:

– „Fotopoezja o Podlasiu” to wysmakowane, autorskie podsumowanie 30 lat pracy zawodowej – album z fotografiami i wierszami;

– „Jeden dzień. Biała Podlaska” – zawierający bogatą dokumentację grupowego 24-godzinnego pleneru z 2021 roku.

Zapowiedziałem też sobotni fotospacer na Pradze w ramach 376 Urodzin Pragi (link do info w komentarzu) oraz kolejne spotkanie 12 marca, gdy Łukasz Kuczkowski zabierze nas w bardzo zimne obszary, m.in na Antarktydę, Islandię, Svalbard.

Bardzo dziękuję Małgosi, za przybycie na spotkanie i wartościową prezentację, a publiczności za przybycie, rozmowy, pytania…

Małgorzata Piekarska: Podlasie – Ludzie i miejsca

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej

6.02.2024