Podsumowanie spotkania z Markiem i (nie tylko) fotomalarstwem

Podsumowanie i fotorelacja z marcowego spotkania Okiem Fotografa, w czasie którego Marek Sutkowski zabrał nas w kreowane przez siebie światy fotograficzne i fotograficzno-słowne.

Wpierw jednak przypomniał nam najstarszą zachowaną fotografię, naświetlaną przez kilka godzin:

Joseph Nicéphore Niépce, Widok z okna w Le Gras, 1826

A potem jeszcze kilka obrazów kreowanych różnymi technikami, także fotomontaży, przez surrealistów i dadaistów, takich jak: Man Ray i László Moholy-Nagy.

Fotografia nie zawsze służyła (i służy) do dokumentacji oraz odwzorowywania otaczającego nas świata, ale czasami do przekazywania idei, ukazywania snów, bardzo osobistych wizji, pomysłów z wyobraźni, przypadkowych lub nieprzypadkowych efektów nawiązujących do abstrakcji itp.

Potem Marek wyświetlił bardzo bogatą prezentację swoich prac, głównie ciekłych kryształów uwiecznionych w spolaryzowanym świetle przy pomocy aparatu foto i mikroskopu. Czyli obrazy plus tytuły nadane im przez autora i muzyka elektroniczna Klausa Schulze.

Po żywych rozmowach i dyskusjach na temat kreowania tychże obrazów i nadawania im tytułów, obejrzeliśmy prace z cyklu „Wierszowe”, do których Marek dołączył refleksyjne, duchowe teksty swoje lub Doroty Makowieckiej (pseudonim Pamiętliwy Dachowiec), którą mogliśmy poznać 🙂

Na koniec gość uraczył nas kolejnymi obrazami ze swymi tekstami, jednak tym razem o innych charakterze, pełnych szalonych skojarzeń oraz historyjek, dowcipnych gier słownych, długich, luźnych ciągów myśli, a także łamańców werbalnych ze zdań nieraz tak złożonych, że odczytanie ich było poważnym wyzwaniem i dla samego autora 🙂

Zapoznać się można z tymi cyklami (Klub AA – Part Łan oraz Klub AA – Part Tree Three) oraz wieloma innymi Marka na jego stronie WWW – odnośnik w komentarzu.

Wielki dzięki dla gościa za ten bardzo ciekawy i odmienny od dotychczasowych pokaz. I za kilka zdjęć pamiątkowych ze spotkania. A dla widzów za liczne przybycie, rozmowy, komentarze… 🙂

Kilka zdań jeszcze o moim INTRO…

Na początku spotkania wspomniałem kolegę Zdziśka Wyleżyńskiego z Okręgu Mazowieckiego ZPFP oraz wyświetliłem kilka jego fotografii mikroskopowych z przekrojami łodyg paproci czy igły sosny oraz z okrzemkami. Zdzisiek pracował kiedyś w zakładach optycznych, był konstruktorem, fotografował bardzo małe obiekty, między innymi dla Muzeum Ziemi PAN. Pokazywał nam świat bajkowy, ukryty, niewidoczny gołym okiem, ale też bawił się w skojarzenia – bardzo lubił odnajdywać pod mikroskopem fantazyjne krajobrazy. I jak się okazało, był też inspiracją dla Marka Sutkowskiego.

Wspomniałem też, jak wraz z Markiem Sutkowskim rok temu pomagaliśmy Weronika Kobylińska rozszyfrować modele aparatów fotograficznych na historycznych fotografiach Melchiora Wańkowicza (przed wystawą Wańkowicz – fotoreporter w Muzeum Literatury).

Pokazałem też udźwiękowioną prezentację wyników konkursów Moje miasta oraz wręczyłem CZTERY dyplomy i nagrody jedynej multilaureatce czyli Joannie Słowikowskiej.


Na kolejne spotkania zapraszam we następne drugie wtorki miesiąca:

Już 8 kwietnia przybędzie do nas z Olsztyna Jolanta Zielińska-Jażdżyk, która w naszym konkursie jubileuszowym otrzymała I Nagrodę w kategorii Moje miasto a w nim…

a 13 maja Ryszard Domański – z Białej Podlaskiej.

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
Marek Sutkowski: Fotomalarstwo

11.03.2025


Podziękowania dla partnerów i patronów:

Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Fotoklub RP Stowarzyszenie Twórców

PTTK – Oddział Warszawski PTTK

ZPFP Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Mazowiecki

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe w M.st. Warszawa

Przygotował, poprowadził i opisał: Irek Graff