Prelekcja o Gotlandii w Muzeum Ziemi 13.05

13 maja, niedziela, 16:00
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
GOTLANDIA – RAUKARY, BAŁTYK, ŚREDNIOWIECZE I BERGMAN
prelekcja i pokaz zdjęć z dwóch pięknych wysp

Gotlandia to historyczna kraina w Szwecji położona na 805 wyspach. Gotlandia to też największa z tych wysp – zarazem największa na całym Bałtyku. Wraz z małą, sąsiednią wysepką Fårö stanowią ulubione miejsce wypoczynku Szwedów. Ale przyciągają one też miłośników historii, geografii i fotografii z całego świata.

Visby, stolica gminy i jedyne duże miasto na wyspie, od 1995 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Kiedyś był to bogaty port o ogromnym znaczeniu w Europie, dziś historyczna perełka, z zachowanym murem miejskim z 37 wieżami, 200 budynkami kamiennymi rodem ze średniowiecza i ruinami 13 kościołów. Na Gotlandii zwiedzić można blisko 100 średniowiecznych kościołów z bardzo oryginalnymi dekoracjami i wyposażeniem, liczne wiatraki, chaty ze strzechami, osady rybackie, latarnie morskie i inne obiekty historyczne.

Na obu wyspach w kilkunastu miejscach nad morzem znaleźć można natomiast raukary czyli zespoły wapiennych skał o wyjątkowych i intrygujących kształtach uformowanych przez zjawiska krasowe. Raukary reklamują Gotlandię na niezliczonych zdjęciach, pocztówkach, folderach. Zobaczyć można je także w filmach fabularnych i dokumentalnych Ingmara Bergmana, który pokochał Fårö w 1960 roku i zamieszkał na tej wysepce aż do swej śmierci 40 lat później.

W czasie prelekcji zostaną przedstawione najważniejsze atrakcje turystyczne i fotograficzne wysp. Nie zabraknie porad oraz materiałów pomocniczych dla tych, którzy chcieliby się tam wybrać.

W czasie prelekcji zostaną przedstawione najważniejsze atrakcje wysp, liczne zdjęcia, porady oraz materiały pomocnicze – dla tych, którzy chcą się tam wybrać w sierpniu na tygodniową fotowyprawę autem i promami z Fotokursownią (19-28.08 lub 2 dni później), na Zjazd Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP (22-26.08) albo kiedykolwiek samodzielnie 🙂

Zaprasza Fotokursownia Irka Graffa i PAN Muzeum Ziemi

Godz. 16:00
(czas prelekcji ok. 1,5 godz.)
wstęp wolny

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie,
Al. Na Skarpie 27

Dodaj komentarz