Ryszard Domański 13 maja na Podskarbińskiej

Motto: „Pokaż innym, co widziałeś, ale inaczej niż oni”.

Spotkanie z laureatem nagrody Grand Prix fotograficznego konkursu jubileuszowego Moje miasto, który przybędzie do nas z Białej Podlaskiej. Poznamy jego wspomnienia z dzieciństwa i pierwsze turystyczne podróże z aparatem. Zobaczymy na dużym ekranie na Podskarbińskiej między innymi efekty plenerów fotograficznym w Szkocji, Czarnobylu, Nowym Jorku i Berlinie.
Obejrzymy również najnowsze prace: procesje i obrzędy Wielkiego Tygodnia na Sycylii.

Czytaj dalej „Ryszard Domański 13 maja na Podskarbińskiej”

Światoczułość na Podskarbińskiej 8 kwietnia

W kwietniu zapraszamy na spotkanie z laureatką jubileuszowego konkursu Moje miasto (I Miejsce w kategorii Moje miasto a w nim), która przybędzie do nas z Olsztyna.

W trakcie swej prezentacji Jolanta Zielińska-Jażdżyk wyjaśni nam, czym jest dla niej światoczułość i jak wyglądała jej droga do głębszego zrozumienia fotografii jako sztuki patrzenia na świat i samą siebie. Zobaczymy miejsce, w którym mieszka i jego wpływ na jej fotografię. Podzieli się swoimi inspiracjami i przedstawi swoje kroki milowe, także przy pomocy cytatów i ważnych dla autorki pozycji książkowych oraz innych źródeł wiedzy.

Czytaj dalej „Światoczułość na Podskarbińskiej 8 kwietnia”

Marek Sutkowski i jego Fotomalarstwo 11 marca

W marcu zapraszamy na spotkanie z nieoczywistą stroną fotografii, z niefotograficznymi efektami pracy fotografa łączącego obrazy zarejestrowane najprzeróżniejszymi metodami, narysowane i napisane z niepokorną wyobraźnią. W ten świat, łącząc obrazy fotograficzne z tekstem, dźwiękiem i muzyką, animacją, grafiką i rysunkiem, nie unikając groteski i ironii, wprowadzi nas Marek Sutkowski, który od lat nie tylko zajmuje się fotografią, ale też o niej pisze. Jako wrażliwy artysta tworzy fotografie i cykle z pogranicze abstrakcji oraz surrealizmu, jako publicysta i fachowiec publikuje artykuły i książki między innymi o historycznym i współczesnym profesjonalnym sprzęcie fotograficznym.

Czytaj dalej „Marek Sutkowski i jego Fotomalarstwo 11 marca”

Okiem Fotografa z Przemkiem Wierzchowskim 11 lutego

W drugi wtorek lutego ponownie spotkamy się z fotoreporterem Przemkiem Wierzchowskim, ale tym razem nie online lecz fizycznie – na Podskarbińskiej.
Przemek zaprezentuje nam nie tylko fotografie reporterskie, ale też sportowe, urbeksowe czy street-photo. Cofniemy się również nieco w czasie do jego początków fotograficznych. Nie zabraknie zdjęć warszawskiej Pragi, nasz gość zapowiedział spory zestaw takich prac.

W pierwszej części zostaną przedstawione wyniki Jubileuszowego konkursu Fotograficznego Okiem Fotografa. Prace zgłaszać można było w trzech kategoriach: Moje miasto…; Dzika przyroda w mieście; W praskim zaułku – ta ostatnia dotyczyła oczywiście warszawskiej Pragi, która 10 lutego świętować będzie 377 rocznicę nadania praw miejskich.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa z Przemkiem Wierzchowskim 11 lutego”

Po co nam (nie)ładne zdjęcia? – Okiem Fotografa 14 stycznia

W drugi wtorek stycznia spotkamy się z Taidą Tarabułą – autorką, która od wielu lat poszukuje swojego miejsca w sztuce fotografii. Na wielkim ekranie na Podskarbińskiej zobaczymy zdjęcia z różnych etapów tych poszukiwań – od prostych sentymentalnych kadrów otaczającej natury, poprzez ludzi, psy, obrazki z bliskich i dalekich podróży, abstrakcje, szorstki dokument, do kreacji wyrażających czy to chwilowe emocje, czy głębszą refleksję nad współczesnym światem i jego kondycją.

Czytaj dalej „Po co nam (nie)ładne zdjęcia? – Okiem Fotografa 14 stycznia”

50. spotkanie Okiem Fotografa 10 grudnia – Czar Podlasia

Na 50. jubileuszowym spotkaniu Okiem Fotografa 10 grudnia wrócimy na Podlasie, ale tym razem przyjrzymy się dokładniej jego niezwykłemu bogactwu przyrodniczemu. Naszą gościnią będzie Dorota Kycia, która specjalizuje się w fotografii przyrodniczej, kładąc nacisk na etykę fotografowania oraz ochronę przyrody i środowiska. Zakochana w przyrodzie polskiej, a w szczególności w urzekającej przyrodzie okolic Biebrzy i Narwi. Na fotografiach stara się uchwycić charakterystyczne cechy zwierząt, a filmując wyłapywać chwile tak, aby widzowie mogli dowiedzieć się więcej na temat ich zachowań i środowiska, w którym żyją.

Czytaj dalej „50. spotkanie Okiem Fotografa 10 grudnia – Czar Podlasia”

Fotografia podwodna 12 listopada w CPKu

Na listopadowym spotkaniu po raz pierwszy w naszej historii zanurzymy się w objęcia Posejdona i porozmawiamy o fotografii podwodnej: jej swoistości, wyzwaniach, ograniczeniach oraz źródłach fascynacji. A to za sprawą Andrieja Szypiłowa, którego świat fotografii pochłonął bez reszty, na dobre stał się częścią jego życia codziennego.

Nasz gość fotografuje wszędzie, gdzie jest: w powietrzu (fotografia dronowa), na Ziemi (portret, kreatywny reportaż, krajobraz) oraz pod wodą. To jego najnowsza fascynacja, ale realizowana z wielkim zaangażowaniem i poważnymi sukcesami – ostatnio jego fotografia została nagrodzona w konkursie na VI Zlocie Polskich Fotografów Podwodnych w Chorwacji.

Na wielkim ekranie centrum obejrzymy głównie fotografie podwodne, jednak pod koniec spotkania pojawi się też kilka innych tematów wspomnianych powyżej.

Czytaj dalej „Fotografia podwodna 12 listopada w CPKu”

Magiczna Polska wielu kultur 10 września

Okiem Fotografa – Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus: Magiczna Polska wielu kultur

We wrześniu na wielkim ekranie ponownie obejrzymy fotografie Ani i Krzysztofa Kobusów, ale tym razem nie będzie to Afryka lecz Polska – magiczna kraina wielu kultur. Poznamy wizualne efekty projektu realizowanego już od lat.

Czytaj dalej „Magiczna Polska wielu kultur 10 września”

Podróże i diaporamy z Hankiewiczami

W czerwcu goście spotkania z cyklu Okiem Fotografa przybędą z Radzynia Podlaskiego. Grażyna i Darek Hankiewicze zaprezentują nam swoje fotografie i serię diaporam czyli profesjonalnych, udźwiękowionych pokazów, którym zadaniem jest zaprezentowanie multimedialnej historii. Goście zaproszą nas na „podróże małe i duże” w rejony dobrze i mniej znane. Zobaczymy, w nieoczywisty sposób ukazany, Kazimierz Dolny, prawosławną Polskę wschodnią, Rumunię, Białoruś, a także Danię, Londyn, Wenecję i Toskanię. Wpadniemy też do Kazachstanu i na Islandię. A skończymy wizytą u Elimelecha w Leżajsku.

Porozmawiamy o tych wszystkich miejscach, o uwiecznionych ludziach, wydarzeniach i oczywiście o samym fotografowaniu, ale też o grupie twórczej Motycz i Radzyńskim Klubie Fotograficznym KLATKA oraz aktywności Darka w środowisku fotografujących.
Oboje mają na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, a także publikacje w wydawnictwach albumowych, kalendarzach, folderach i innych ogólnopolskich periodykach.

Czytaj dalej „Podróże i diaporamy z Hankiewiczami”