Portretowe męskie rozmowy 14 stycznia

Pierwszym naszym gościem w 2020 roku będzie Zbigniew Furman, którego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa (głównie atelierowa). W czasie spotkania pooglądamy i porozmawiamy o projekcie „Męskie rozmowy”, który gość tworzy od wielu lat – kiedyś na negatywie, obecnie cyfrowo, ale nadal oszczędzając ujęcia i tylko w czarnobieli.

Czytaj dalej „Portretowe męskie rozmowy 14 stycznia”

Okiem Fotografa 2.12 o łosiach i puszczy kampinoskiej

Tym razem (wyjątkowo w poniedziałek 2 grudnia) na dużym ekranie popatrzymy głównie na przyrodę Kampinoskiego Parku Narodowego, świętującego w tym roku 60-lecie istnienia. Nie zabraknie fantastycznych zdjęć łosi uchwyconych w ciepłym świetle poranków, nierzadko pośród gęstych mgieł. Ale zobaczymy też inne gatunki zwierząt, a także niektórych przedstawicieli flory i ich siedliska. Puszcza Kampinoska oraz jej okolice oferują świat przyrody bardzo bogaty i zadziwiający, zwłaszcza w pobliżu blisko dwumilionowego miasta.

Gościem będzie Krzysztof Górecki, fotografujący naturę w wolnych chwilach od 20 lat, członek Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autor popularnej strony internetowej, regularnie prezentującej niezliczoną liczbę kampinoskich byków, klemp i łoszaków, o których będzie można zapewne się wiele dowiedzieć. Pod koniec spotkania gość zaprezentuje kilka zdjęć z nieco dalszych plenerów, zwłaszcza Podlasia i Tatr.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa 2.12 o łosiach i puszczy kampinoskiej”

Okiem Fotografa 19.11 – fotografie dawne Warszawy Leopolda i Jerzego Pytko

Zapraszam na spotkanie z Jerzym Pytko, który zaprezentuje zdjęcia archiwalne stolicy z lat 1950-60, wykonane przez swego ojca Leopolda Pytko, fotografa. Część z nich zamieszczono w książce wydanej w tym roku przez wydawnictwo Skarpa, zatytułowanej „Warszawa. Ocalić od zapomnienia”. W publikacji tej „wybrane ze zbioru ok. 100 tysięcy fotografii ojca kadry uzupełnione są opowieściami o odradzającej się Warszawie napisanymi przez syna” (Polityka).

Na ekranie zobaczymy również zdjęcia z września 1969 roku przedstawiające okolice ronda Wiatraczna, Grochowskiej, Podskarbińskiej czy Kamionkowskiej oraz Bazar Różyckiego w lipcowy dzień handlowy 1967 roku.

Spotkanie będzie także okazją do przedstawienia tajemnic technicznych fotografów lat ubiegłych i unikalnych konstrukcji aparatów fotograficznych wykonanych własnoręcznie przez Leopolda Pytko. Dostępne będą książki z dedykacją autora.

Rozpoczynamy o 18:30. Wstęp wolny

Okiem Fotografa z kamerą minutera i fotografią klasyczną

W godzinach 17:00-18:30, przed pokazem zdjęć i dyskusją będzie można zobaczyć, jak działa kamera minutera (do zdjęć natychmiastowych w dawnym stylu) i wykonać sobie pamiątkową fotografię na miejscu za drobną opłatą. A osoby w przebraniu, np. historycznym czy fantasy, bezpłatnie.

Spotkanie w auli rozpocznie się o 18:30. W pierwszej jego części Irek Graff wróci do historii i przypomni wybrane kartki z kalendarza: wydarzenia, postacie i fotografie ważne w dziejach klasycznej fotografii.

A potem, około 19:15, Sławek Karwasz przybliży nam kamerę minutera, i zaprezentuje nam swoje prace wykonane przy jej pomocy, a także innych aparatów. Porozmawiamy również o roli fotografii klasycznej dzisiaj.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa z kamerą minutera i fotografią klasyczną”

Okiem Fotografa w świecie fantazji… 24 września

Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu OKIEM FOTOGRAFA już we wtorek za tydzień (24.09.19). Tym razem naszym gościem będzie Amadeusz Andrzejewski, z którym postaram się przybliżyć fotografię inscenizowaną – odległą od codziennego „tu i teraz”, za to nawiązującą do fantastyki, baśni, steampunku, horroru, post-apo, klimatów gotyckich i wiktoriańskich.

Na jego fotografie natknąłem się w maju na autorskiej wystawie na festiwalu fantastyki Cytadela w Modlinie. Spośród różnych zdjęć „fantastycznych”, z cosplayerami itp., te prace wyróżniały się pomysłowością, bardzo starannym przygotowaniem sesji (czasami wręcz zaskakującym rozmacham) i dopracowaniem licznych elementów takich jak: lokalizacja, światło, wizaż, fryzura, makijaż, stroje, dobór modeli. Zamieszczone przy fotografiach opisy zawierały wiele ciekawych i wartościowych informacji, których na pewno nie zabraknie i na naszym spotkaniu.

UWAGA! Od godz. 17:00 do 19:00 będzie można wykonać sobie zdjęcie za pomocą kamery minuterowej czyli klasycznej techniki natychmiastowej, którą zapewni miłośnik i posiadacz takiego sprzętu: Sławomir Karwasz – gość październikowego spotkania w CPKu.Zdjęcia te wykonywane będą za drobne opłaty do kapelusza, chyba że ktoś się przebierze w jakiś historyczny strój (może być fantasy, gotyk itp. – wtedy gratis!) 🙂

Czytaj dalej „Okiem Fotografa w świecie fantazji… 24 września”

Fotorelacja z Okiem Fotografa – 180 lat wynalazku i zapowiedzi

Dziękuję za udział w spotkaniu Okiem Fotografa we wtorek 20 lipca, myślę że godnie uczciliśmy 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 🙂
Mojemu gościowi dr Weronice Kobylińskiej-Bunsch dziękuję bardzo za przybliżenie nam dwudziestolecia międzywojennego, awangardy fotograficznej oraz jej późniejszej recepcji, a także różnych związków sztuki i fotografii.

Zapraszam – zgodnie z zapowiedzią na dwa plenery miejskie i konkurs fotografii w formie nieelektronicznej…

Czytaj dalej „Fotorelacja z Okiem Fotografa – 180 lat wynalazku i zapowiedzi”

Okiem Fotografa na 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 20.08

We wtorek 20 sierpnia zapraszam na specjalną edycję nawiązującą do 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii (19 sierpnia 1839 roku). Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa na 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 20.08”

Okiem Fotografa z Kasią Gubrynowicz 4 czerwca

Serdecznie zapraszam na spotkanie, które będzie dokładnie za tydzień (4.06) w Warszawie na Podskarbińskiej. Kasia Gubrynowicz przybliży fotografię krajobrazową – zaprezentuje mocny zestaw zdjęć z Polski i dalszych rejonów. Porozmawiamy o wyświetlanych obrazach, jej zamiłowaniu do fotografowania przyrody, o związku z grafiką artystyczną, ostatnich plenerach…
Nie zabraknie porad warsztatowych, krótkich opowieści podróżniczych i fotograficznych kulis. Cykl „Okiem Fotografa” – tradycyjnie o 18:30 w Centrum Promocji Kultury na Grochowie.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa z Kasią Gubrynowicz 4 czerwca”

Okiem Fotografa z Wojciechem Druszczem 14 maja

Dokładnie w sobotę (13.04) minęły 52 lata od słynnego koncertu Rolling Stones w Warszawie. Jednym z tych, którzy go fotografowali był Wojciech Druszcz, który będzie gościem majowego spotkania Okiem Fotografa w CPKu na Grochowie. 🙂

Porozmawiamy o historycznych wydarzeniach – także wspomnianym wyżej. Nasz temat będzie tego wieczoru „podwójny”: połączymy fotografię prasową z portretowaniem znanych postaci. Obejrzymy poruszające, osobiste fotografie między innymi Stanisława Lema, Wojciecha Killara, Wisławy Szymborskiej, Gustawa Holoubka, Zdzisława Beksińskiego. Poznamy kulisy powstania tych zdjęć.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa z Wojciechem Druszczem 14 maja”

Kasia Ramotowska i Biebrza w Okiem Fotografa 15.01

Od października 2018 roku raz w miesiącu we wtorkowy wieczór prowadzę w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe na Podskarbińskiej 2 na Grochowie spotkania w ramach cyklu Okiem Fotografa. Kolejne spotkanie już 15 stycznia – moim gościem będzie Kasia Ramotowska, która zaprezentuje fantastyczne zdjęcia nad Biebrzą i Narwią.

Czytaj dalej „Kasia Ramotowska i Biebrza w Okiem Fotografa 15.01”