Pierwszym naszym gościem w 2020 roku będzie Zbigniew Furman, którego pasją jest fotografia socjologiczna oraz portretowa (głównie atelierowa). W czasie spotkania pooglądamy i porozmawiamy o projekcie „Męskie rozmowy”, który gość tworzy od wielu lat – kiedyś na negatywie, obecnie cyfrowo, ale nadal oszczędzając ujęcia i tylko w czarnobieli.
Czytaj dalej „Portretowe męskie rozmowy 14 stycznia”Kategoria: okiem fotografa – zaproszenie
Okiem Fotografa 2.12 o łosiach i puszczy kampinoskiej
Tym razem (wyjątkowo w poniedziałek 2 grudnia) na dużym ekranie popatrzymy głównie na przyrodę Kampinoskiego Parku Narodowego, świętującego w tym roku 60-lecie istnienia. Nie zabraknie fantastycznych zdjęć łosi uchwyconych w ciepłym świetle poranków, nierzadko pośród gęstych mgieł. Ale zobaczymy też inne gatunki zwierząt, a także niektórych przedstawicieli flory i ich siedliska. Puszcza Kampinoska oraz jej okolice oferują świat przyrody bardzo bogaty i zadziwiający, zwłaszcza w pobliżu blisko dwumilionowego miasta.
Gościem będzie Krzysztof Górecki, fotografujący naturę w wolnych chwilach od 20 lat, członek Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autor popularnej strony internetowej, regularnie prezentującej niezliczoną liczbę kampinoskich byków, klemp i łoszaków, o których będzie można zapewne się wiele dowiedzieć. Pod koniec spotkania gość zaprezentuje kilka zdjęć z nieco dalszych plenerów, zwłaszcza Podlasia i Tatr.
Okiem Fotografa 19.11 – fotografie dawne Warszawy Leopolda i Jerzego Pytko
Zapraszam na spotkanie z Jerzym Pytko, który zaprezentuje zdjęcia archiwalne stolicy z lat 1950-60, wykonane przez swego ojca Leopolda Pytko, fotografa. Część z nich zamieszczono w książce wydanej w tym roku przez wydawnictwo Skarpa, zatytułowanej „Warszawa. Ocalić od zapomnienia”. W publikacji tej „wybrane ze zbioru ok. 100 tysięcy fotografii ojca kadry uzupełnione są opowieściami o odradzającej się Warszawie napisanymi przez syna” (Polityka).
Na ekranie zobaczymy również zdjęcia z września 1969 roku przedstawiające okolice ronda Wiatraczna, Grochowskiej, Podskarbińskiej czy Kamionkowskiej oraz Bazar Różyckiego w lipcowy dzień handlowy 1967 roku.
Spotkanie będzie także okazją do przedstawienia tajemnic technicznych fotografów lat ubiegłych i unikalnych konstrukcji aparatów fotograficznych wykonanych własnoręcznie przez Leopolda Pytko. Dostępne będą książki z dedykacją autora.
Rozpoczynamy o 18:30. Wstęp wolny
Okiem Fotografa z kamerą minutera i fotografią klasyczną
W godzinach 17:00-18:30, przed pokazem zdjęć i dyskusją będzie można zobaczyć, jak działa kamera minutera (do zdjęć natychmiastowych w dawnym stylu) i wykonać sobie pamiątkową fotografię na miejscu za drobną opłatą. A osoby w przebraniu, np. historycznym czy fantasy, bezpłatnie.
Spotkanie w auli rozpocznie się o 18:30. W pierwszej jego części Irek Graff wróci do historii i przypomni wybrane kartki z kalendarza: wydarzenia, postacie i fotografie ważne w dziejach klasycznej fotografii.
A potem, około 19:15, Sławek Karwasz przybliży nam kamerę minutera, i zaprezentuje nam swoje prace wykonane przy jej pomocy, a także innych aparatów. Porozmawiamy również o roli fotografii klasycznej dzisiaj.
Czytaj dalej „Okiem Fotografa z kamerą minutera i fotografią klasyczną”Okiem Fotografa w świecie fantazji… 24 września
Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu OKIEM FOTOGRAFA już we wtorek za tydzień (24.09.19). Tym razem naszym gościem będzie Amadeusz Andrzejewski, z którym postaram się przybliżyć fotografię inscenizowaną – odległą od codziennego „tu i teraz”, za to nawiązującą do fantastyki, baśni, steampunku, horroru, post-apo, klimatów gotyckich i wiktoriańskich.
Na jego fotografie natknąłem się w maju na autorskiej wystawie na festiwalu fantastyki Cytadela w Modlinie. Spośród różnych zdjęć „fantastycznych”, z cosplayerami itp., te prace wyróżniały się pomysłowością, bardzo starannym przygotowaniem sesji (czasami wręcz zaskakującym rozmacham) i dopracowaniem licznych elementów takich jak: lokalizacja, światło, wizaż, fryzura, makijaż, stroje, dobór modeli. Zamieszczone przy fotografiach opisy zawierały wiele ciekawych i wartościowych informacji, których na pewno nie zabraknie i na naszym spotkaniu.
UWAGA! Od godz. 17:00 do 19:00 będzie można wykonać sobie zdjęcie za pomocą kamery minuterowej czyli klasycznej techniki natychmiastowej, którą zapewni miłośnik i posiadacz takiego sprzętu: Sławomir Karwasz – gość październikowego spotkania w CPKu.Zdjęcia te wykonywane będą za drobne opłaty do kapelusza, chyba że ktoś się przebierze w jakiś historyczny strój (może być fantasy, gotyk itp. – wtedy gratis!) 🙂
Czytaj dalej „Okiem Fotografa w świecie fantazji… 24 września”Fotorelacja z Okiem Fotografa – 180 lat wynalazku i zapowiedzi
Dziękuję za udział w spotkaniu Okiem Fotografa we wtorek 20 lipca, myślę że godnie uczciliśmy 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 🙂
Mojemu gościowi dr Weronice Kobylińskiej-Bunsch dziękuję bardzo za przybliżenie nam dwudziestolecia międzywojennego, awangardy fotograficznej oraz jej późniejszej recepcji, a także różnych związków sztuki i fotografii.
Zapraszam – zgodnie z zapowiedzią na dwa plenery miejskie i konkurs fotografii w formie nieelektronicznej…
Okiem Fotografa na 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 20.08
We wtorek 20 sierpnia zapraszam na specjalną edycję nawiązującą do 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii (19 sierpnia 1839 roku). Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.
Czytaj dalej „Okiem Fotografa na 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 20.08”Okiem Fotografa z Kasią Gubrynowicz 4 czerwca
Serdecznie zapraszam na spotkanie, które będzie dokładnie za tydzień (4.06) w Warszawie na Podskarbińskiej. Kasia Gubrynowicz przybliży fotografię krajobrazową – zaprezentuje mocny zestaw zdjęć z Polski i dalszych rejonów. Porozmawiamy o wyświetlanych obrazach, jej zamiłowaniu do fotografowania przyrody, o związku z grafiką artystyczną, ostatnich plenerach…
Nie zabraknie porad warsztatowych, krótkich opowieści podróżniczych i fotograficznych kulis. Cykl „Okiem Fotografa” – tradycyjnie o 18:30 w Centrum Promocji Kultury na Grochowie.
Okiem Fotografa z Wojciechem Druszczem 14 maja
Dokładnie w sobotę (13.04) minęły 52 lata od słynnego koncertu Rolling Stones w Warszawie. Jednym z tych, którzy go fotografowali był Wojciech Druszcz, który będzie gościem majowego spotkania Okiem Fotografa w CPKu na Grochowie. 🙂
Porozmawiamy o historycznych wydarzeniach – także wspomnianym wyżej. Nasz temat będzie tego wieczoru „podwójny”: połączymy fotografię prasową z portretowaniem znanych postaci. Obejrzymy poruszające, osobiste fotografie między innymi Stanisława Lema, Wojciecha Killara, Wisławy Szymborskiej, Gustawa Holoubka, Zdzisława Beksińskiego. Poznamy kulisy powstania tych zdjęć.
Czytaj dalej „Okiem Fotografa z Wojciechem Druszczem 14 maja”Kasia Ramotowska i Biebrza w Okiem Fotografa 15.01
Od października 2018 roku raz w miesiącu we wtorkowy wieczór prowadzę w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe na Podskarbińskiej 2 na Grochowie spotkania w ramach cyklu Okiem Fotografa. Kolejne spotkanie już 15 stycznia – moim gościem będzie Kasia Ramotowska, która zaprezentuje fantastyczne zdjęcia nad Biebrzą i Narwią.
Czytaj dalej „Kasia Ramotowska i Biebrza w Okiem Fotografa 15.01”