Spotkanie 2. z Jackiem Piotrowskim 4.10

Drugie spotkanie z Jackiem Piotrowskim, który we wrześniu przygotował tak bogatą prezentację, że zdążyliśmy wtedy obejrzeć tylko jej pierwszą cześć.
We wtorek 4 października w Centrum Promocji Kultury skupimy się na ostatnich latach „analogowych”: 1994-2004 i usłyszymy kolejne opowieści przybliżające historię powstania niektórych zdjęć, sesji czy publikacji, czasami o dość zaskakujących tytułach, jak „Dzikie majtki” czy „Wielkie pogo”.

Od 1994 roku nasz gość współpracował z wydawnictwem Agora i innymi magazynami kolorowymi. Realizował sesje modowe, portretowe i reportaże dla Wysokich Obcasów, Vivy, Zwierciadła, Przekroju, Playboya, Urody, Logo, Avanti, CKM w kraju i zagranicą. Fotografował wiele znanych postaci świata kultury, sportu i biznesu przełomu wieków, a wiele z tych fotografii trafiło na okładki kolorowych magazynów.

Jacek przypomni, jak rodziła się nowoczesna fotografia modowa, jak funkcjonowały redakcje i działy fotograficzne, jak wyglądy ówczesne sesje. Na pewno nie zabraknie kolejnych ekscytujących historii! Porozmawiamy też o dawnym i współczesnym fotoreportażu, o pracy fotografa reklamowego na przełomie wieków i dziś.

Jacek Piotrowski: Spotkanie 2: 1994-2004
„Wielkie pogo, Dzikie majtki…”

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
4 października, wtorek, godzina 18:30

wstęp wolny

W czasie pierwszego spotkania 20 września poznaliśmy początki fotograficzne Jacka w czasach szkolnych – nie tylko imprezy i koncerty punkowe, lecz także demonstracje uliczne, strajki solidarnościowe, życie codzienne pod koniec PRLu oraz na początku transformacji ustrojowych, głównie w Trójmieście. Na pewno wyróżnił się w tej części pierwszy, duży projekt z 1989 roku, który dotyczył samochodów i ich miejsca w kontekście społeczno-kulturalnym, a który to nasz gość wykonał już jako student łódzkiej filmówki. Dowiedzieliśmy się, jak stawiał pierwsze kroki w fotografii reklamowej i jak powstały jego fotografie nagradzane w konkursach prasowych oraz wykorzystywane na płytach przez muzyków.

Jacek Piotrowski

rozpoczynał swą fotograficzną działalność jako student w końcu lat 80. w Trójmieście. Jego pierwszy duży projekt z 1989 roku dotyczył samochodów i ich miejsca w kontekście społeczno-kulturalnym – dziś jest to znakomity dokument i frapujący obraz życia w czasach transformacji. Jacek Piotrowski dokumentował też ówczesną scenę muzyczną w Trójmieście, realizował okładki płyt tamtejszych zespołów.

W latach 90. ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 1994 roku współpracował z wydawnictwem Agora i innymi magazynami kolorowymi. Realizował sesje modowe, portretowe i reportaże dla Wysokich Obcasów, Vivy, Zwierciadła, Przekroju, Playboya, Urody, Logo, Avanti, CKM w kraju i zagranicą. Fotografował wiele znanych postaci świata kultury, sportu i biznesu przełomu wieków a wiele z tych fotografii trafiło na okładki kolorowych magazynów.

Ważniejsze nagrody fotograficzne:
– Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, 1995, dwie pierwsze nagrody w kategoriach „Ludzie” i „Kultura” za zdjęcia pojedyncze;
– Konkurs Fotografii Muzycznej przy Jazz Jamboree 95 – Grand Prix;
– Johny Walker Taste of Life 1997 – Grand Prix.

Ważniejsze wystawy:
„Boomerang czyli barokowa sztuka twórczej imitacji.” NCK Gdańsk, Między nami – Warszawa, Galeria Pusta, Katowice, 1995;
„Miasto Ludzie Auta” – Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, 2015;
„Nikt nam nie weźmie młodości”- trójmiejska sztuka lat 80 tych – Festiwal Opener, Gdynia, 2015;
„Muza czasu dorastania” -Klub Proza Wrocław i festiwal fotografii W ramach Sopotu, 2016;
„Wiosenne zabawy z dziewczynami” – Agora 2012.
Obecnie zajmuje się fotografią dla prywatnego odbiorcy w pracowni Hectiq studio, fotosami filmowymi, realizuje produktowe stylizacje kosmetyczne publikowane w Wysokich Obcasach Extra, prowadzi i organizuje warsztaty i szkolenia.

Jacek Piotrowski w Internecie:
Moda – realizacje nowsze:
https://jacekpiotrowski.com.pl
https://jacekpiotrowski.iportfolio.pl
https://www.facebook.com/hectiqx
https://www.instagram.com/hectiqstudio

Rożne realizacje komercyjne zbiór:
https://500px.com/p/hectiqstudio/galleries

Starsze realizacje analogowe:
http://www.jacekpiotrowski.eu

Projekty dokumentalne:
https://www.lensculture.com/piotroski

Okiem Fotografa
to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie.
Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Wydarzenie na facebooku: