Okruchy życia Jurka Woropińskiego – fotorelacja

Kilka zdjęć i podsumowanie kwietniowego spotkania Okiem Fotografa, w czasie którego cofnęliśmy się do czasów PRLu za sprawą bogatego archiwum fotograficznego Jurka Woropińskiego.

Ich autor jest znany głównie z fotografii warszawskiej Pragi opublikowanych w dwóch książkach:

„Moja Praga Magiczna” (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, 2007) oraz „Praga w starej fotografii” (Bosz 2015).

I od Pragi zaczęliśmy, a dokładniej od krótkiej, zmajstrowanej przeze mnie diaporamy (udźwiękowionego pokazu zdjęć), ze zdjęciami Różyca z lat 70.

Jednak główny pokaz nie koncentrował się już na miejscu, lecz w sposób bardziej uniwersalny i humanistyczny Jurek zaprezentował Okruchy życia od urodzin do śmierci. Widzowie często nie ukrywali wzruszeń i innych emocji w trakcie prelekcji.

W drugiej części zobaczyliśmy dodatkowy zbiór fotografii pod tytułem Różne różniaste.

Na koniec wyświetliłem kolejne dwie zmontowane przeze mnie diaporamy, bazujące na dwóch bardzo odmiennych tematach i technikach, ostatnią z najnowszym materiałem. Ich zawartość mocno zaskoczyła niektórych widzów.

Tuż przed spotkaniem udało mi się odnaleźć w nienaruszonym stanie kilkanaście sztuk książki z 2007 roku. Chętnych było tyle i tylu… że ostatecznie zniknęły i moje dwa egzemplarze ;(

Bardzo dziękuję Jurkowi za przyjęcie zaproszenia, za spory wkład pracy, czasu i energii w przygotowanie pokazu (mimo poważnych problemów zdrowotnych), za autorskie komentarze.

Osobiście, jestem wdzięczny niezmiernie wspólnie spędzony czas, za owocną współpracę, za zaufanie i otwartość na moje, czasem odległe od wizji autora, pomysły diaporamowe 🙂

Dziękuję również Ewie Kacperek za pomoc w transporcie i pamiątkowe zdjęcia ze spotkania.

Foto: Irek Graff
Foto: Darek Osiak
Foto: Ewa Kacperek