ODWOŁANE – Okiem Fotografa 8 lutego

SPOTKANIE ODWOŁANE. Marek w szpitalu, życzymy mu zdrowia i liczymy na spotkanie po rekonwalescencji, oby jak najszybszej.

W czasie lutowego spotkania Okiem Fotografa online (już#29!) naszym gościem będzie Marek Zürn, na którego archiwalne fotografie za pewne wiele osób natknęło się w Internecie. W ciągu nieco ponad pół roku (od listopada 2020) autor zamieścił na portalu społecznościowym ponad 2,5 tysiąca zdjęć, wykonanych od końca lat 50. do początku lat 70., pogrupowanych w ponad 160 różnych tematycznie folderach.

Tworzą one zaskakująco szeroki i interesujący obraz ówczesnej Polski. Ukazują życie codzienne jej mieszkańców, przeróżne wydarzenia i miejsca – od Bałtyku po Tatry. Oglądamy je często z zaskoczeniem, nostalgią, rozbawieniem… Obok siebie widzimy fotografie z Warszawy (m.in. Żoliborza, Nowego Światu, Łazienek, starówki, trasy WZ), małych miasteczek i drewnianych, ubogich wiosek. Zakupy w Hali Mirowskiej, cukierni w Bristolu i na praskim Różycu. Ówczesne stacje kolejowe, pociągi i autobusy, ale też tabory cygańskie. Zabawy, festyny, zawody sportowe, kabarety, wakacje harcerzy, spływy…

Marek Zürn
urodził się w 1942 roku i fotografuje od 65 lat. Z wykształcenia jest socjologiem, w 1979 roku zaczął robić filmy dokumentalne dla telewizji, jednak od 1982 roku nieoczekiwanie został rzemieślnikiem, a w 1985 roku wyjechał do Szwecji, gdzie nadal mieszka. Pracował tam między innymi jako operator dziennika telewizyjnego, uczył też młodych ludzi pracy z kamerą i montażu.

Nasz gość lubi poznawać nowe miejsca, zarówno bliskie, jak i dalekie,
a często przypadek (los?) decydował, gdzie lądował – stąd, wybrany przez niego, tytuł pokazu: „Spotkania w drodze”.
Zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny, jednak nie zawsze wolne filmy. Fotografuje nadal, jednak cyfrowo. Obejrzymy więc też na koniec nieco zdjęć współczesnych i porozmawiamy o fotografii oraz fotografowaniu w czasach PRLu i współcześnie.

Strony i galerie internetowe autora:
www.facebook.com/marek.zurn

Polska lata 60.:
facebook.com/zdjeciamarekzurn

Okiem Fotografa
to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie.
Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Spotkanie odbędzie się na profilu projektu Okiem Fotografa i w wydarzeniu na facebooku:
www.facebook.com/okiemfotografaonline

Wydarzenie:
https://www.facebook.com/zdjeciamarekzurn

Jego zapis pojawi się też kilka dni później na kanale YouTube projektu:
www.youtube.com/c/OkiemFotografa

Organizatorzy:

Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Warszawa Praga południe
www.cpk.art.pl

Fotokursownia
Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp.
www.fotokursownia.com