Slideshow czy diaporama? – podsumowanie prelekcji i info

Najwyższy czas na podsumowanie naszego spotkania i prelekcji zatytułowanej: Slideshow czy diaporama? Cechy, przykłady, porady

Rozpoczął je Sławek Kotara, który zaprezentował swój pokaz „Metamorphosis” i dokładnie omówił długi proces jego powstania, a także niektóre aspekty techniczne. Za diaporamę tą (tak, świadomie używam tego określenia) otrzymał Nagrodę Grand Prix na konkursie pokazów w trakcie ostatniego festiwalu Wizje Natury w Izabelinie.

Ja natomiast sięgnąłem do historii i przypomniałem początki tworzenia pokazów cyfrowych – przejście z technik tradycyjnych (dawnych rzutników, slajdów w ramkach itp.) oraz pierwsze edycje konkursów Wizje Natury 20 lat temu. Pozwoliłem, sobie też na nieco osobistych wspomnień z Wizji, festiwali zagranicznych oraz Pomorskich Spotkań z Diaporamą, które obserwuje i w którym uczestniczę (czasami) od końca lat 90. Ogromnie ważna impreza, która w listopadzie odbyła się już po raz 45. Tak, to obecnie jedyny tak długo organizowany festiwal diaporamy na świecie. Wskazałem inne konkursy diaporamowe na świecie (zwane AV czyli Audio Visual shows) i zachęciłem do udziału w nich.

Nie jest ich wiele – kilka pod patronatem FIAP i kilka niezależnych – zwłaszcza 321 Challenge, w którym prace są oglądane i ocenianie przez różne kluby i gremia na kilku kontynentach. Szkoda że w Polsce, poza Szczecinem, nie działa żadna grupa diaporamowa. 🙁

Próbowałem wyjaśnić różnice między terminami slideshow z muzyką a diaporama, ale czy mi się udało, nie wiem. Granice są tu płynne i dyskusyjne, subiektywne. Na pewno termin AV show jest tu szerszy, bezpieczniejszy i nie wymagający aż takich dyskusji.

W trakcie spotkania przedstawiłem kilka moich pierwszych cyfrowych pokazów / diaporam sprzed ok. 20 lat – indywidualnych i grupowych (ZPFP), a następnie parę bardziej współczesnych – własnych oraz innych autorów – pokazów nagrodzonych na ostatnich Pomorskich Spotkaniach. Szczególnie mocno swoją obecność na nich zaakcentowali włoscy autorzy. Gdy zajrzałem na kanał Youtube włoskiego stowarzyszenia fotografii artystycznej, zrozumiałem to, dziesiątki, a nawet setki cyfrowych pokazów na przeróżne tematy…

Było sporo porad praktycznych, jak zabrać się za tworzenie pokazów, na co zwracać uwagę itp. Powiedziałem kilka słów o programie, z którego korzystam od 20 lat: Pictures to EXE (dziś PTE AV studio).

Mam nadzieję, ze prelekcja była inspirująca.

Nie wyświetliłem żadnych pokazów z tradycyjnych rzutników na zaramkowane slajdy, za mało było czasu nie, zbyt skomplikowane do przygotowania w tej sytuacji, ale planuję do nich wrócić w ciągu kilku miesięcy, także w tym samym miejscu.

Bardzo dziękuję zarządowi OM ZPFP za zaproszenie w Bielańskim Ośrodku Kultury, który świętuje obecnie swoje 45-lecie, z którym my i ja współpracujemy od 1999 roku.

Widzom – za liczne przybycie na spotkanie Za zaangażowany odbiór całego tego ogromnego materiału w ciągu ponad 2 godzin! Za liczne, pozytywne komentarze. Za pytania, zachęty itd.

Dorota Liese-Romanowska – dzięki za zdjęcia i filmiki (pamiątki ze spotkania).

Dziękuję autorkom i autorom za przesłanie mi pokazów – to jest jednak inna jakość – pokaz oryginału na dużym ekranie oraz skompresowana mocno kopia w internecie – zwłaszcza przy miękkich, dopracowanych przenikaniach, jak u Eli Kaps.

Daniele Ferretti – szacunek wielki za stronę i pokazy także w polskojęzycznej wersji Mega!

Otrzymałem kilka pytań od osób nieobecnych, czy powtórzę gdzieś ten pokaz jeszcze. Nie wykluczam, proszę o kontakt… Zastanawiam się nad tym.

Do tematu pokazów cyfrowych i diaporam wrócimy na początku spotkania otwartego OM ZPFP 19 marca w klubie Kadr. A kolejne spotkania OM ZPFP na Bielanach w pierwsze poniedziałki kwietnia i maja.

Zapraszam też na moje warsztaty indywidualne lub dla 2-3 osobowych grup – zarówno fizycznie jak i online.


Pokazy i diaporamy wyświetlone i omówione prze mnie:

ZPFP / Irek Graff: „Open for The Close-Up”

Jeden z 13 tematycznych, krótkich pokazów przygotowanych na 20-lecie ZPFP.

Irek Graff: „no magic”
wyróżnienie w 1. konkursie Wizje Natury w 20025 roku

Irek Graff: „Dead ? Alive”
Grand Prix 47. Festival International de l’image d’Epinal, France, 2008;
Złoty Medal Fotoklubu RP na XXIX Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą 2008…

Irek Graff: „W otchłani nocy”
z mocno zagadkowymi, nocnymi fotografiami Jurka Woropińskiego
2023

Ela Kaps: „Cztery pory roku” i „Ogród zimowy”
Laureatka wielu nagród w Izabelinie i Szczecinie.
https://youtu.be/dTYuaQQAfdc?si=NIu805f0fJ5NJBND


Autorzy z Włoch nagrodzeni w Szczecinie w 2024 roku:

Jan GREŠ: „Gypsies”
https://www.youtube.com/watch?v=QGMWbv0U2Lg

Daniele Ferretti – Kurtyna w dół [strona i pokazy AV TAKŻE po polsku!]
https://www.danieleferretti.it/

Francesca Gernetti, Carla Fiorina – Disconnected [YT]
https://vimeo.com/1050473431

Dodatkowo wyświetliłem pokaz znaleziony na kanale FIAF, przykład diaporamy beż żadnych miękkich przenikań obrazów. Można? można!

Massimiliano Falsetto – Metamorfosi familiare [YT]
https://www.youtube.com/watch?v=FLB0z0PwHR4

Playlist del Dipartimento Audiovisivi FIAF:



Irek Graff i Sławek Kotara:
Slideshow czy diaporama?
cechy, przykłady, porady
3.03.2025, Bielański Ośrodek Kultury



Laureaci pierwszej edycji konkursu pokazów multimedialnych Wizje Natury ZPFP w 2005 roku: