Okiem Fotografa 10 marca o diaporamie

Przed nami magiczny wieczór przenikań na dużym ekranie. Tematem marcowego spotkania będzie bowiem diaporama, która jest sztuką zawieszoną pomiędzy fotografią a filmem. Porozmawiamy o relacjach łączących fotografię z diaporamą i zastanowimy się, czym ona jest w ogóle. Definicje są bowiem różne i często nieco subiektywne, wielu teoretyków chętniej wskazuje, czym ona nie jest –  na przykład prostym pokazem zdjęć z załączoną muzyką w tle (choć tak sądzi mnóstwo osób). Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania prezentując liczne jej przykłady cyfrowe, ale sięgniemy też do klasycznych – wykonywanych przy pomocy rzutników do slajdów.

Gościem będzie Beata Bogusławska ze Szczecina – fotografka, diaporamistka, wielokrotna laureatka konkursów diaporamy w kraju i zagranicą, związana od lat z Pomorskimi Spotkaniami z Diaporamą, kiedyś jako uczestniczka, dziś zaś ich komisarz.

Pod koniec 2019 roku Pomorskie Spotkania z Diaporamą obchodziły jubileusz 40-lecia. Jest to najdłużej odbywający się konkurs diaporam w Polsce. Obecnie ma on charakter międzynarodowy i realizowany jest pod patronatami FIAP oraz FRP. Na spotkaniu będzie można zobaczyć diaporamy nagrodzone w konkursie w latach ubiegłych, co jest absolutnie wyjątkową okazją.

Beatę Bogusławską urzeka magia przenikania obrazów, moment powstawania iluzji trzeciego obrazu, nieistniejącego wymiaru. Nadawanie nowych znaczeń. Obalanie oczywistości…