Będzie ZIMNO 12 marca na Podskarbińskiej

W czasie marcowego spotkania Okiem Fotografa odwiedzimy zimne i odległe rejony naszego świata. Łukasz Kuczkowski zabierze nas jachtem na Antarktydę, następnie zatrzymamy się na lodowcach Patagonii, aby już po chwili wspinać się w najwyższych górach świata. Później odwiedziny Islandię, skąd już niedaleko na Grenlandię, a zimową wędrówkę zakończymy na wodach Spitsbergenu. Abyśmy jednak nie zamarzli, na koniec odwiedzimy gorące piaski pustyni Atakama i skalne światy Utah i Arizony. Zobaczymy też zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca.

Łukasz Kuczkowski: Z fascynacji do zimna
Okiem Fotografa na Podskarbińskiej

12 marca, wtorek
godzina 18:30
wstęp wolny

Łukasz Kuczkowski
Fotograf, podróżnik, autor udźwiękowionych diaporam, które prezentował i za które nagrody zbierał miedzy innymi na festiwalu Wizje Natury ZPFP.

Jest prawnikiem i w zasadzie nie ma czasu na fotografowanie. Zatem raz na dwa lata wybiera się w fotograficzną podróż w najdalsze rejony naszego świata. Wówczas motywem przewodnim jest fotografia i są to te chwile, gdzie może się całkowicie poświęcić swojej pasji.

Podczas tych wypraw odwiedził już Himalaje Nepalu oraz krainy Nowej Zelandii. W roku 2010 ponad miesiąc spędził w lodach Grenlandii. W 2012 przez miesiąc przemierzał wietrzną Patagonię. Od 2013 roku intensywnie eksploruje Islandię – o dziwno z domu ma bliżej na tą piękną wyspę niż w Tatry. Na Islandii był już 10 razy. Po dłuższej przerwie, w 2017 popłynął jachtem na Antarktydę, a w 2018 wrócił, tym razem zimą, na Grenlandię i pływał na jachcie po wodach Spitsbergenu. W 2019 roku wrócił do Chile, gdzie podziwiał całkowite zaćmienie Słońca i eksplorował zimową Patagonię oraz gorące piaski pustyni Atacama. W post-covidowym świecie AD 2022 zimą eksplorował wody Spitsbergenu, aby w 2023 podziwiać pustynne krajobrazy Utah i Arizony w USA przy okazji obrączkowego zaćmienia Słońca.

Fotograficzne rezultaty tych wypraw można obejrzeć w galeriach i poświęconych im stronach. Od 2013 roku fotografuje aparatami cyfrowymi systemu Canon. Nie stroni też od slajdów – jego obecny aparat to średnioformatowy Fuji GA645Zi, a ulubione slajdy to kolorowa Fuji Velvia 50 i czarno-biała Agfa Scala 200.

Gość w Internecie:
https://kuczkowski.net/

Okiem Fotografa
to cykl spotkań i prelekcji w formie fizycznej lub online odbywających się od kwietnia 2018 roku. Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez ponad dwa lata w Internecie. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Wydarzenie na facebooku:
www.facebook.com/events/931493868320511

Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy
ul. Podskarbińska 2, Warszawa
www.cpk.art.pl

Patroni i partnerzy:

Związek Polskich Fotografów Przyrody
Stowarzyszenie zrzesza blisko pół tysiąca osób w 13 okręgach i organizuje spotkania, wystawy, konkursy, plenery, festiwale…
www.zpfp.pl

PTTK – Oddział Warszawski
https://warszawski.pttk.pl/

Fotokursownia Irka Graffa
20 lat szkoleń, plenerów, prelekcji, pokazów itp.

Fotografie: Łukasz Kuczkowski