Fotorelacja – Radzyń Podlaski 15/05

Dwa wieczorne plenery fotograficzne przy pałacu w Radzyniu Podlaskim.
30 kwietnia i 3 maja 2015

W drodze na Polesie zatrzymaliśmy się tylko na moment w Radzyniu Podlaskim. Bardzo późna pora, puste żołądki i brak dobrego światła nie sprzyjały fotografowaniu. Lepsze warunki były w drodze powrotnej, gdy dotarliśmy tam nieco wcześniej, aczkolwiek brakowało nam wówczas fotogenicznych chmur.

Część Pałacu Potockich była odnowiona, część czekała na renowację. Podobna sytuacja była z kilkudziesięcioma wspaniałymi rzeźbami Jana Chryzostoma Redlera zdobiącymi tenże pałac, określanymi dziełem życia Redlera, „ze względu na skalę, zróżnicowanie, jak i stopień zachowania” (Anna Oleńska). Artysta pozostawił w Radzyniu „kilkadziesiąt rzeźb figuralnych (w tym liczne putta), kartusze herbowe, akroteria, panopliony, ubrane w bujną i fantazyjną ornamentykę rocaille”.

Obok pałacu odnalazłem staw i słupki (resztki pomostu?), które malowniczo wyglądały w jesiennej mgle w czasie mojej pierwszej wizyty w Radzyniu – było to w październiku 2000 roku w ramach pleneru fotograficznego Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Tylko tym razem nie było mgły, za to wielu wędkarzy.

W 2018 roku Radzyń Podlaski świętuje swoje 550-lecie. Polecam bardzo ciekawy program II Radzyńskich Dni Fotografii:
http://www.rokradzyn.pl/aktualnosci/118-ii-radzynskie-dni-fotografii-2018

Warto też poznać historię pałacu, bo to piękny i wyjątkowy obiekt. „Wspaniała rezydencja rokokowa, jaką jest radzyński Pałac Potockich, ze względu na wysokie walory artystyczne zaliczana jest do wąskiego grona dziesięciu tego typu założeń w Europie. Należą do tej grupy m.in. Wersal, drezdeński Zwinger, poczdamski Sanssouci, a w Polsce pałac Branickich w Białymstoku czy królewski Wilanów. Ewenementem zaś w skali Europy są zdobiące pałac i oranżerię rzeźby Redlera – nie tylko z powodu ich wielkiej wartości artystycznej, ale także z tego względu, że tu zachowały się niemal w komplecie. W dodatku budowlę zdobią oryginały, można je oglądać „z ulicy”.”
Więcej informacji o pałacu można znaleźć tutaj:
http://palac-potockich.pl/aktualnosci/40-palac-potockich.html


FOTOGALERIA:

Fotografie: Irek Graff, Małgorzata Bonowska, Grażyna Zając.
Wspomnienia, wybór zdjęć, organizacja pleneru i opieka warsztatowa: Irek Graff, Fotokursownia