Drewniane pogranicze Mazowsza i Lubelszczyzny
Pod koniec kwietnia 2015 roku, w drodze na plener na Polesiu, zatrzymaliśmy się w kilku wioskach na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny (między Miastkowem Kościelnym a Radzyniem Podlaskim). Fotografowaliśmy tam głównie domy z ciekawymi drewnianymi okiennicami i zamieszkałą chatę ze słomianą strzechą (już bliżej Radzynia Podlaskiego).
Pomijając korki przy wyjeździe z Warszawy (cóż, był to 30 kwietnia czyli początek wyjazdów na długi weekend)… plener rozpoczął się bardzo udanie.
Ciekaw jestem, czy te domy, okiennice i chata ze ze strzechą jeszcze tam są… Trzeba sprawdzić 😉
FOTOGALERIA:
Fotografie: Irek Graff, Małgorzata Bonowska, Grażyna Zając, Ania Lasocka.
Wspomnienia, wybór zdjęć, organizacja pleneru i opieka warsztatowa: Irek Graff, Fotokursownia
Fotorelacja z głównej części tego pleneru czyli z Polesia
Aktualizacja z 17.06.2018:
Sprawdziłem. Te dwa domy z tymi wyjątkowymi okiennicami sfotografowaliśmy w miejscowości Wilczyska czyli już w województwie lubelskim. Niestety ten ze zdobieniem w formie orzełka zniknął, w jego miejscu stanął nowoczesny budynek. Napotkani mieszkańcy Wilczysk nie znali odpowiedzi na pytania: Kto robił okiennice i te ozdoby? Skąd się wzięły w tej okolicy?
Wciąż nie jestem pewien, jak określić ten region: południowe Podlasie czy zachodnie Polesie?
Według map z geomorfolicznym podziałem Polski to Wysoczyzna Żelechowska i Równina Łukowska.
Chata ze słomianym dachem (wieś Domaszewnica) jeszcze stoi, ale opuszczona. Jego gospodyni przebywa w domu opieki społecznej.
Jadąc z Wilczysk do Radzynia Podlaskiego, widzieliśmy jeszcze ok. 20-30 drewnianych domów, jednak tylko kilka miało jeszcze jakieś zdobienia i żadne nie wydały się nam już tak efektowne.