Wystawa „Piękny Luksemburg”

LUKSEMBURG
w obiektywie uczestników warsztatów fotograficznych
Festiwalu Kultury Polskiej i członków klubu fotograficznego CIEL

LISTA AUTORÓW FOTOGRAFII:
Ireneusz Graff (kurator), Magda Ziembowska, Łukasz Koźma, Marcin Wierzbicki
oraz członkowie klubu CIEL:
Katarzyna Ziembowska, Orit Israelson, Maciej Markiewicz, György Papp, Arnaud Pivet

sylwetki autorów z notkami w 3 językach

O wystawie


Wystawa jest efektem intensywnej pracy uczestników warsztatów i plenerów foto poprowadzonych przez Irka Graffa w roku 2015 i 2016. Cześć autorów to osoby zdecydowanie początkujące (wówczas!), a część to fachowcy z bogatym i ciekawym portfolio. Na zdjęciach odnajdziecie Państwo Luksemburg zupełnie nieznany lub doskonale znany, ale pokazany w sposób nietuzinkowy.

Jako że jednym z priorytetów Festiwalu Kultury Polskiej jest tworzenie kulturowych mostów pomiędzy Polską a Luksemburgiem, zaprosiliśmy do współpracy przy tworzeniu tej wystawy działający w Luksemburgu Klub Fotograficzny Instytucji UE w Luksemburgu (CIEL). Zadaniem CIEL jest promocja pięknej sztuki fotografii. Klub jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych – tak osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografowaniem, jak i dla bardziej zaawansowanych amatorów tej sztuki.

Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy 23 września 2018 roku na zamku Bourscheid w budynku zwanym Domem Stolzemburgów, który uroczyście został otwarty 2 października, po wieloletnim remoncie.


Marcin Wierzbicki
Prezes stowarzyszenia polska.lu asbl
Dyrektor Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu


Moje spotkanie z Luksemburgiem

Od 20 lat dość regularnie podróżuję po Europie jako turysta, fotograf, a także jako menadżer wokalistki Magdy Piskorczyk. W tym czasie odwiedziłem wiele pięknych miejsc, ale Luksemburg bardzo długo pozostawał terra incognita. Aż do 2015 r., gdy Marcin Wierzbicki zaprosił nas na Festiwal Kultury Polskiej właśnie do Luksemburga. Korzystając z kilku dni wolnych pomiędzy koncertami, postanowiliśmy zapełnić je warsztatami: Magda muzycznymi, a ja fotograficznymi. I tak się zaczęła moja przygoda z Luksemburgiem, za co bardzo Marcinowi dziękuję.

Jednak początek tego spotkania nie był bezproblemowy. Początek lipca. Okres wyjątkowo niedogodny dla fotografii krajobrazowej i przyrodniczej – najdłuższe i najgorętsze dni roku. Wschody słońca o astronomicznie wczesnej porze. I wyjątkowe upały: 36°C. Ci, którzy fotografują przyrodę profesjonalnie, preferują światło wieczorne i poranne. O tej porze roku fotografowanie o wschodzie słońca oznacza pobudkę o trzeciej w nocy lub wcześniej! Poza tym bardzo przydatna na takich warsztatach jest znajomość terenu, a tej niestety nie miałem. Dopiero się uczyłem Luksemburga.

Krótki postój w Bourscheid zamienił się w bardzo owocną, prawie dwugodzinną sesję fotograficzną. Skałki Mullerthal (Mała Szwajcaria) i wąskie uliczki Vianden zapewniły nam chłód i jakże interesujące tematy do fotografii na wiele godzin. W mieście Luksemburg spędziłem nie tylko cały dzień na fotografii, ale i noc – jakże bowiem spać, gdy tyle interesujących tematów kusiło obok? Nawet małe miejscowości takie jak Michelau zaskakiwały mnie pozytywnie. Zamek w Bourscheid sfotografowałem z pięciu różnych punktów, ale wciąż czułem niedosyt. Kiedy więc pojawiłem się rok później ponownie w Luksemburgu i Michelau, próbowałem szukać kolejnych punktów widzenia i uwiecznić zamek różnymi technikami, przy różnej pogodzie, o różnych porach dnia i nocy. Mimo to, jestem pewien, tematu nie wyczerpałem.

Drugą moją wyprawę fotograficzną zaplanowałem już na wiosnę 2016 r. – tym razem głównie pod kątem pracy z aparatem. I znów były warsztaty, ale prawie bez zajęć teoretycznych, dominowały plenery. Ponownie grupa była bardzo kameralna. Poznałem znacznie lepiej Luksemburg. Poznałem też kilku członków Klubu Fotograficznego Instytucji UE w Luksemburgu (Club photo des Institutions Européennes à Luxembourg) i miałem przyjemność zaprezentować pokaz autorski w tymże klubie. Wcześniej Jean-Baptiste Bertrand z CIEL pomógł mi przeprowadzić warsztaty i plenery – dziękuję!

Wraz z Marcinem uznaliśmy, że warto mosty fotograficzne budować dalej i zaprosiliśmy członków CIEL do udziału w tejże wystawie.


Ireneusz Graff
kurator wystawy
prowadzący plenery/warsztaty

Fotogaleria:

Autorzy na otwarciu wystawy (foto Jean-Baptiste Bertrand)

Fotografie z wernisażu i wystawy na zamku Bourscheid
-wrzesień 2018 (fot. Ireneusz Graff):

Fotografie z wernisażu, który uświetnił występ lokalnego chóru, kierowanego przez Marcina Wierzbickiego
– 23 września 2018 (fot. György Papp):

Fotografie z otwarcia Domu Stolzemburgów
– 2 października 2018 (foto: Marcin Wierzbicki):

Pełna fotorelacja z otwarcia Domu Stolzemburgów:
https://polska.lu/kultura/1139-uroczyste-otwarcie-domu-stolzemburgow-na-zakmu-w-bourscheid


Lista miejsc ekspozycji:

23.09-4.11.2018
Luksemburg, Zamek Bourscheid, Dom Stolzemburgów

Pierwsza prezentacja – w ramach Festiwalu Kultury Polskiej
info

19 lutego 2019
Festiwal Dyplomatyczny w II LO w Białymstoku

Dzień Wielkiego Księstwa Luksemburg

7-17 marca 2019
Warszawa, PROM Kultury Saska Kępa,
w ramach Festiwalu Frankofonia,

wernisaż 7 marca o 17:00, oprowadzanie 16 marca o 16:00
otwarcie – fotorelacja
info

26 marca – 30 maja 2019
Olsztyn, Centrum Polsko-Francuskie

Côtes d’Armor-Warmia i Mazury
wernisaż wystawy i prelekcja połączona z pokazem diaporam  o g0dz. 17:30
Festiwal Frankofoni
otwarcie – fotorelacja

13 czerwca – 20 sierpnia 2019
Łódź -Alliance Française

Od połowy września może we Wrocławiu…

Kolejne prezentacje wystawy i prelekcje w planach!


Statystyka i informacje techniczne o wystawie:

Liczba ram: 38
W tym: dwie z tablicami informacyjnymi
(info, zdjęcia z wystawy w LU oraz mapki)

4 kwadraty formatu 48×48 cm i 32 prostokąty 48×68 cm
(14 prac to piony).
Łącznie 47 zdjęć 9 autorów prezentowanych pojedynczo lub w zestawach (8 ram).

Powiększenia są naklejone na lekkie PCV i zalaminowane. W czarnych ramkach aluminiowych z dwoma zawieszkami.

Dodatkowe informacje w Polsce: Irek Graff, te. 606-141-688