Relacja ze spotkania o fotografii otworkowej

Lutowe spotkanie odbyło się w ramach 372 Urodzin Pragi, a moim gościem był Leszek Wyrzykowski – fotograf samouk, mieszkający na warszawskiej Pradze od ponad 30 lat. Od 2012 roku pasjonat fotografii otworkowej, który konstruuje aparaty otworkowe na bazie starych średnioformatowych aparatów, typu Ami, Druh czy kaset lub mieszkowców. W czasie spotkania zaprezentował kilka z nich oraz opowiedział, jak ów sprzęt przerobił i dostosował do swych celów. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt fotografii w formie papierowej lub cyfrowej (zeskanowanej) na dużym ekranie, które gość dokładnie omówił.

Najwięcej czasu poświęciliśmy tematom takim, jak flary i rozszczepienie światła, fotografowanie pod słońce, długie czasy, wyjątkowa (dla tej techniki) głębia ostrości. Na koniec poznaliśmy nieco bardziej skomplikowane techniki, zwłaszcza przy użyciu kamer wielootworkowych. Nie zabrakło porad praktycznych.

foto: Irek Graff – Okiem Fotografa otworkowo…

Galeria gościa (Leszka Wyrzykowskiego):
www.facebook.com/otworki

foto: Leszek Wyrzykowski – kamera otworkowa
foto: Leszek Wyrzykowski – kamera otworkowa
foto: Leszek Wyrzykowski – kamera wielootworkowa
Leszek Wyrzykowski na spotkaniu w CPKu – foto: Grzegorz Barczyk
Foto: Irek Graff – fotografia otworkowa, wykonana w ciągu dwóch dni przy użyciu puszki po piwie i papieru fotograficznego

Na początku spotkania opowiedziałem krótko o historii camera obscura – urządzeniu mocno związanym z początkami fotografii w ogóle.

Pod koniec spotkania zaś zaprezentowałem dodatkowo kilka moich zdjęć otworkowych wykonanych przy pomocy kapsli lub puszek po piwie. Zaprezentowałem też parę przykładów innych technik „bez obiektywu” i ich efekty, między innymi naświetlanie papierów foto przez kilka miesięcy w celu rejestracji „ruchu” słońca po niebie, a także bardzo ciekawe zjawisko analemny.

Pamiątkowe fotografie ze spotkania (widoczne też w banerze) wykonał na kliszy i papierze odwracalnym (polaroidem): Grzegorz Barczyk – dziękujemy! 🙂

Kolejne spotkanie już 10 marca – jego tematem będzie diaporama i relacje między nią a fotografią. A na ekranie będzie można zobaczyć autorskie prace gościa czyli Beaty Bogusławskiej, także efekty działań z rzutnikami tradycyjnymi na slajdy. Przedstawimy szereg diaporam nagrodzonych na konkursie Pomorskie Spotkania z Diaporamą – to absolutnie wyjątkowa okazja!