Okiem Fotografa na 180 rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii 20.08

We wtorek 20 sierpnia zapraszam na specjalną edycję nawiązującą do 180 rocznicy ogłoszenia wynalazku fotografii (19 sierpnia 1839 roku). Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Tym razem z naszym gościem, fachowcem badającym historię fotografii – dr Weroniką Kobylińską-Bunsch – popatrzymy na dawne zdjęcia, które naznaczyły historię medium. Przypomnimy, jak zaczęło się fotograficzne szaleństwo i zastanowimy się, jak fotografia wpłynęła na współczesną kulturę wizualną oraz różne sfery naszego życia.

Szczególną uwagę poświęcimy dwudziestoleciu międzywojennemu i fotografii awangardowej. Jakiego rodzaju eksperymenty formalne z lat 20. i 30. XX wieku nie tracą na aktualności? Jakie nazwiska polskich artystów tego czasu warto znać i… czy Witkacy był fotografem? To tylko kilka pytań, na które postaramy się wspólnie odpowiedzieć.

Planowane są również dodatkowe, satelitarne wydarzenia, m.in. plenery fotograficzne na Pradze i konkurs zdjęć w formie nieelektronicznej (nawiązujących do jubileuszu) – wkrótce szczegóły, prosimy śledzić wydarzenie.

Gość:
dr Weronika Kobylińska-Bunsch

(Stowarzyszenie Historyków Fotografii, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata)
autorka książki „Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962” oraz zastępca redaktor naczelnej czasopisma „Dagerotyp. Studia z historii i teorii fotografii”. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików.
Prowadzi zajęcia dla studentów w IHS UW oraz na łódzkiej filmówce. Laureatka m.in. stypendium twórczego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

20 sierpnia 2019 (wtorek)
godz. 18.30, wstęp wolny

Prowadzenie:
Ireneusz Graff [Fotokursownia]

„Okiem fotografa”
to cykl poświęcony głównie współczesnej polskiej fotografii. Na comiesięcznych spotkaniach poznać można czołowych polskich fotografów, prezentujących i omawiających swe wybrane zdjęcia, a także różne dziedziny i tematy fotografii.

Dodaj komentarz