Okiem Fotografa: Ania Szwałkiewicz – fotorelacja

Kolejne spotkanie z cyklu Okiem Fotografa odbyło się 12 lutego. Poświęcone było fotografowaniu architektury. Moim gościem była Ania Szwałkiewicz, która zaprezentowała sporą porcję swoich zdjęć wykonanych na Pradze. Nie zabrakło też fotografii z kilku lokacji na Grochowie czyli z okolic naszego spotkania (Centrum Promocji Kultury Pragi Południe przy Podskarbińskiej 2).

To co widzieliśmy, nazwałem dokumentacją znikającego świata i archeologią fotograficzną praskiej architektury. Wielu oglądanych kamienic czy detali już nie ma. W ostatnich latach Praga się szybko zmienia, niektóre rejony diametralnie – za sprawą nowoczesnego budownictwa, dużych inwestycji czy drugiej linii metra. Warto więc brać przykład z mojego gościa – szukać, poznawać i uwieczniać te estetyczne czy historyczne relikty minionych epok. Jak i sam proces zmian. Dokumentujemy ten znikający praski świat.

Polecam stronę internetową napradze.waw.pl, którą Ania prowadzi od ponad 7 lat – można tam znaleźć bogate archiwum zdjęciowe oraz i mnóstwo ciekawych informacji o różnych praskich adresach.Kolejne spotkanie 12 marca:
O fotografowaniu z nieba – Maciej Margas.

Tym razem spojrzymy na Warszawę i kilkanaście innych miast Polski z wyjątkowej perspektywy, bo z bardzo dużej wysokości – nawet 3,5 km! Z pokładu śmigłowca… bez drzwi!