We wtorek 19 lutego miałem przyjemność gościć na IV Festiwalu Dyplomatycznym w Białymstoku w II Liceum Ogólnokształcącym jako kurator i współautor prezentowanej tamże wystawy „Piękny Luksemburg”, która we wrześniu 2018 roku została przygotowana i przedstawiona przez Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu.
Dzień ten rozpoczęły przygotowane przez ambasadę prezentacje Luksemburga i prelekcja JE Ambasadora Conrada Brucha, zakończona rozmową z młodzieżą oraz projekcją filmową. Obejrzeliśmy nową, sympatyczną komedię ukazującą z dużym poczuciem humoru Luksemburg, jego instytucje, polityków, mieszkańców… Film „Powrót Superjhempa” to ekranizacja ponoć najpopularniejszego luksemburskiego komiksu o superbohaterach .
Pan Ambasador otworzył wystawę, a ja przedstawiłem krótką prelekcję na temat wystawy i wybranych zdjęć. Poleciałem kilka miejsc nie prezentowanych na powiększeniach i i podzieliłem się niektórymi moimi doświadczeniami z tego niedużego, ale jakże ciekawego fotograficznie kraju.
Na innym piętrzę liceum prezentowane były prace nagrodzone w Konkursie Plakat na Niepodległość, zorganizowanym w Luksemburgu przez Ancien Cinema i Festiwal Kultury Polskiej.
Pani Ewa Sufin-Jacquemart opowiedziała o kilku latach pracy na stanowisku Konsula RP w Luksemburgu. Praca dyplomaty czasami może wyglądać inaczej niż byśmy się tego spodziewali. Na koniec, wieczorem, miałem możliwość wysłuchania fragmentu koncertu wiolonczelowego w pięknej Auli Magna Pałacu Branickich.
Festiwal trwa od 18 do 22.02, a od tego roku jego patronem jest prof. Stefan Meller. Organizatorzy: Instytut Historii i Nauk Politycznych UwB, Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy oraz II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
Bardzo dziękuję za zaproszenia na Festiwal i za możliwość zaprezentowania wystawy. Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmachu tej imprezy – w programie aż 24 gości, głównie ze świata dyplomacji i polityki, ale też naukowców, dziennikarzy oraz artystów 🙂
Program i informacje o festiwalu: https://festiwaldyplomatyczny.pl/
Dziękuję Ambasadzie Luksemburga (a w szczególności Panu Ambasadorowi i pani Katarzynie Stanczew), a także panu Adamowi Byglewskiemu, Konsulowi Honorowemu WK Luksemburg w Białymstoku za sprowadzenie wystawy do Polski i za pomoc okazaną przy jej prezentacji.
Naszą wystawę i film „Powrót Superjhempa” można będzie obejrzeć w marcu w Warszawie w PROMie Kultury na Saskiej Kępie w ramach festiwalu Frankofonia.
Tym razem niewiele fotografowałem, więc galeria jest skromna 🙂
Więcej zdjęć można znaleźć w galerii Festiwalu Dyplomacji:
www.facebook.com/festivalofdiplomacy/posts/989520757907762