Luksemburg na Festiwalu Frankofonii

Otwarcie wystawy „luksemburskiej” w PROMie Kultury już za tydzień (7 marca) o godz. 17.00!!

Wydarzenie to odbędzie się w ramach festiwalu 7 edycji festiwalu Frankofonia. W poniedziałek byłem w Ambasadzie Kanady na konferencji prasowej i prezentacji programu tegorocznej Frankofonii. Przez cały marzec bogactwo kultury francuskojęzycznej poznawać będzie można m.in. poprzez teatr, kino, muzykę, literaturę i kulinaria. Po raz pierwszy na festiwalu zagości także projekt naukowy. Szykuje się wiele ciekawych wydarzeń nie tylko w Warszawie! Ba, festiwal odbywa się w tym samym czasie na 5 kontynentach!

Kino frankofońskie będzie prezentowane cyklicznie w PROMie. Po wernisażu 7 marca można obejrzeć kino kanadyjskie (o 18.00) a o 20.00 luksemburski przebój wszechczasów „Superjhemp Retörns (Superjhemp – powrót)”. Ja widziałem już 🙂
To zabawna komedia, parodiująca filmy o superbohaterach i ukazująca Luksemburczyków i ich codzienność z przymrużeniem oka. Projekcja będzie doskonałą okazją by poznać Luksemburg, odkryć typowe dla jego mieszkańców poczucie humoru, zwyczaje i język. Tytułowy bohater ma ocalić Luksemburg od kosmicznej katastrofy. Skromny urzędnik o mocnej budowie ciała, przechodzący życiowy kryzys musi odzyskać super moce i stawić czoło temu, co budzi w nim największy lęk – własnej rodzinie! Superjhemp to bohater luksemburskiego komiksu, który ukazywał się w Luksemburgu od 1988 r.

Organizatorzy Frankofonii w Polsce:
Instytut Francuski w Polsce,
Ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Rumuński Instytut Kultury.

Frankofonia – Konferencja Prasowa w Ambasadzie Kanady

Program Festiwalu:

https://www.institutfrancais.pl/pl/evs/program-festiwalu-frankofonii-2019

https://www.institutfrancais.pl/pl/evs/kino-frankofonskie-w-promie-kultury

Telewizyjna relacja z Konferencji prasowej (TVP Kultura):

https://www.facebook.com/watch/?v=312665236119828