Opowieści z Mali – podsumowanie i fotorelacja z CePeKu

Czas wreszcie na podsumowanie i fotorelację z ostatniego spotkania Okiem Fotografa, na którym to przenieśliśmy się do Afryki. A dokładniej, do wielokulturowego i wielobarwnego Mali, które jest marzeniem niejednego podróżnika, obecnie niestety – ze względu na konflikty polityczne i wojskowe -w zasadzie nie do zrealizowania.

Wysłuchaliśmy bardzo fachowej opowieści o tym kraju, zarazem pełnej fascynacji i miłości. Takie podejście do prezentowanych miejsc czy historii uwielbiam i chyba nie tylko ja byłem zauroczony prezentacją 🙂

Dziękuję bardzo Beacie Lewandowskiej-Kaftan, bo była znakomitym przewodnikiem tego wieczoru.

Wprowadziła nas w magiczne tańce Dogonów w drewnianych maskach,w jakże odmienny świat Tuaregów czy pustynnych karawan, krainy nad rzeką Niger, do miast takich jak legendarne Timbuktu czy Dżenne ze wspaniałym glinianym meczetem.

Na koniec przybliżyła nam fenomen griotów, z których tradycji czerpią wielcy muzycy Sahelu, łącznie z ukochanymi przeze mnie:

Ali Farka Touré, Toumani Diabaté, Boubacar Traoré, Bassekou Kouyate…

Po spotkaniu wiele osób zakupiło książki napisane przez naszą gościnię i mimo że przywiozła ich pełną walizkę, jeden tytuł („Dotyk Afryki”) rozszedł się całkowicie.

Porozmawialiśmy też o fotografowaniu na tym kontynenencie, tym razem mniej o stronie technicznej, ale bardziej od strony socjologicznej, humanistycznej. Pisarka miała sporo spostrzeżeń natury społecznej oraz etycznej i chętnie się nimi podzieliła z nami.

Rozmowy po spotkaniu trwały długo i pewnie jeszcze by potrwały, gdybyśmy w końcu nie musieli opuścić auli CePeKu 😉

Zapraszam do obserwowania profilu „Afryka jest kobietą” na facebooku:

https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan

Dziękuję publiczności za przybycie, głębokie zasłuchanie i wspaniałą atmosferę.

Wyrazy wdzięczności dla patronów:

TERRA – festiwal slajdów podróżniczych,
którego 21. Edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 grudnia 2023 roku w warszawskim kinie Wisła! To właśnie na tym festiwalu zobaczyłem prezentacje Pani Beaty i się nimi zachwyciłem…’

PTTK – Oddział Warszawski


UWAGA!
Przy okazji zapraszam na następne spotkania Okiem Fotografa:
12 grudnia i 16 stycznia

Wrócimy do Polski, ale… na obu zobaczyć będzie można zapierające dech w piersi ujęcia zwierząt i w ogóle przyrody.

Będzie pięknie, kolorowo, ale też z nutą głębokich, osobistych refleksji… Obiecuję 🙂


Afryka jest kobietą