Fotorelacja ze spotkania z Siemaszkami

Podsumowanie i fotorelacja z jubileuszowego spotkania Okiem Fotografa na Podskarbińskiej:

jak zapowiadałem, cofnęliśmy się w czasie o ponad sześćdziesiąt lat i wybraliśmy w podróż małym autem – w wielki świat z dużym aparatem (średnioformatowym konkretnie). Ale ściśle rzec biorąc, to wyruszyliśmy w kilka podróży ma przełomie lat 50. i 60., no i nie jednym, lecz dwoma autami: Simcą Aronde i Renault Dauphine.

Zobaczyliśmy spory pakiet fotografii wykonanych wówczas w Czechosłowacji Austrii, Francji, Włoszech i chyba w Szwajcarii. Większość tych fotografii nie była nigdzie publikowana i dopiero niedawno została przejrzana, zeskanowana i oczyszczona specjalnie na to spotkanie, za co bardzo dziękuję moim gościom:

Filipowi Siemaszko (wnukowi Zbyszko Siemaszki) i jego żonnie Annie, którzy nadal prowadzą rodzinny zakład fotograficzny na ul. Grójeckiej 40 przy Placu Narutowicza. Poza tym zajmują się promowaniem spuścizny rodziny Siemaszków. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w lutym 2023 roku, gdy przybliżyli nam dzieje swej rodziny oraz postać znanego warszawskiego fotografa i przypomnieli jego zdjęcia z powojennej Warszawy.

Tym razem zobaczyliśmy sporo europejskich miast, gór, dróg, samochodów. Usłyszeliśmy też fragmenty kilku relacji, sporządzonych w trakcie tych wypraw i był to ciekawy, a czasami bardzo zabawny elementy prezentacji.

Nie wszystkie miejsca na zaprezentowanych zdjęciach udało się nam ulokować dokładnie na mapie Europy. Mam jednak nadzieję, że i te fotografie doczekają się jakiejś publikacji albo wystawy, czego z całego serca życzę i… zapraszam z kolejną serią przebogatego fotograficznego archiwum.

Mieliśmy też okazję, by obejrzeć też walizkę „podręczną” ze sprzętem fotograficznym Zbyszka Siemaszko, a nawet wziąć do ręki jego aparat: Technikę 70.

Na początku spotkania wyświetliłem pierwszą wersję prezentacji podsumowującej dotychczasowe spotkania na Podskarbińskiej.

Dziękuję bardzo wszystkim gościom oraz widzom, którzy pojawili się na tych 40. spotkaniach, a dyrekcji za miłą współpracę.

Więcej o tym jubileuszu i w ogóle o fotografii mówiłem w trakcie rozmowy w radiu RDC – zapraszam do odsłuchania (link poniżej).

I zapraszam na kolejne spotkania:

6 lutego skoncentrujemy się na Podlasiu, które przybliży nam Małgorzata Piekarską z Białej Podlaskiej.

12 lutego wyruszymy w rejony bardzo odległe i zimne.

Natomiast w sobotę 10 lutego zapraszam na fotospacer praski w ramach 376. Urodzin Pragi.

Fotografia Siemaszkowie