Otwarcie wystawy Piękny Luksemburg w PROMie

Wczoraj (7 marca) miałem ogromny zaszczyt wraz z JE Ambasadorem Wielkiego Księstwa Luksemburg w Polsce panem Conradem Bruch otworzyć wystawę „Piękny Luksemburg” w PROMie Kultury Saska Kępa w ramach festiwalu Frankofonia. Pan Ambasador przedstawił historię powstania tej wystawy, nie żałując miłych słów na temat tego projektu i prezentowanych zdjęć.

Ja z kolei dodałem kilka informacji o Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu i (z lekkim przymrużeniem oka) o poprowadzonych dla tegoż festiwalu warsztatach fotograficznych. Powiedziałem też kilka słów więcej na temat wybranych zdjęć i prezentowanych na nich miejsc – zwłaszcza zamku Bourscheid, gdzie wystawa miała swoją „premierę” we wrześniu i pięknej, nowoczesnej, bardzo fotogenicznej filharmonii w mieście Luksemburg. Po części oficjalnej pan Ambasador zaprosił na „vin d’honneur” prosto z luksemburskich winnic.

Następnie, w ramach kina frankofońskiego, zaprezentowane zostały filmy z Kanady i Luksemburga (w tym przypadku był to zeszłoroczny hit kinowy Wielkiego Księstwa: „Superjhemp – powrót”).

Wystawa prezentuje blisko 50 fotografii 9 autorów, którzy wzięli udział w moich warsztatach lub plenerach albo zostali przeze mnie zaproszeni do udziału w niej (członkowie zaprzyjaźnionego Klubu Fotograficznego Instytucji Europejskich CIEL). Aby ich bardziej przybliżyć gościom, przy niektórych ramkach zamieściłem kody QR, które pozwalają przy pomocy smartfonów szybko odwiedzić stronę internetową z prezentacją autora lub jego galerią internetową, zajrzeć do klubu CIEL czy… w inne rewiry (w formie niespodzianki).

Ambasadzie Luksemburga, organizatorom festiwalu Frankofonia i dyrekcji PROMu Kultury bardzo dziękuję za włączenie wystawy do programu festiwalu i za zaprezentowanie jej w tym miejscu – w imieniu własnym, autorów zdjęć i Marcina Wierzbickiego (Prezesa stowarzyszenia polska.lu asbl i dyrektora Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu).

Irek Graff, kurator wystaw

Fotogaleria z wernisażu:

Foto: Wojtek Mann (dzięki za dokumentację!)Zdjęcia wystawy:

Fot: Irek GraffPiękny Luksemburg – informacje o wystawie

Piękny Luksemburg – baner wystawy

Informacje o autorach zdjęć prezentowanych na wystawie