Okiem Fotografa – Brasław i okolice [Białoruś] 1 września

W czasie kolejnego spotkania w ramach Fotogenicznej Mapy Europy we wtorek 1 września odwiedzimy Białoruś, a dokładnie miejscowość Brasław, leżącą na jej północy, blisko granicy z Łotwą. Stamtąd wyruszymy na okoliczne jeziora i rzeki, których część chroniona jest w ramach Parku Narodowego Jezior Brasławskich.

Irek Graff zaprezentuje swoje zdjęcia i wspomnienia z tego rejonu, a do rozmowy zaprosi Bartłomieja Włodkowskiego, prezesa fundacji AVE, dzięki któremu te obszary mógł kiedyś poznać.

Przybliżymy historię i kulturę Brasławia, jego obecne życie, ale także projekty realizowane przez fundację, zwłaszcza ten, który pięknie i mądrze połączył młodzież z Polski i Białorusi.


Brasławszczyzna
w Polsce międzywojennej należała do województwa wileńskiego i była najdalej na północny wschód wysuniętym krańcem państwa. Często tam bywał i fotografował Jan Bułhak. I nic w tym zaskakującego… Wtedy bowiem Brasław stał się popularnym ośrodkiem turystycznym i letniskowym, a także ośrodkiem życia gospodarczego i kulturalnego regionu.
Dziś Brasław to ciche miasto powiatowe, w którym dominują kolorowe, drewniane domy o rzeźbionych oknach, otoczone schludnymi ogródkami. Liczy około 15 tysięcy mieszkańców, Polacy stanowią 1/3.


Bartłomiej Włodkowski
Znakomity gawędziarz 😉 Mało kto potrafi tak opowiadać o historii (i nie tylko).
Ale to też społecznik, animator kultury, autor wielu programów edukacyjnych, integrujących pokolenia i aktywizujących osoby niepełnosprawne. Rektor Białołęckiego Uniwersytetu Dzieci, autor książek i wystaw o historii Białołęki, prowadzi cieszące się ogromnym zainteresowaniem lekcje o dziejach dzielnicy „Z Kleksem przez Białołękę” oraz wycieczki zabytkowymi autobusami z gawędą historyczną. Dyrygent białołęckiego chóru Ave, założyciel białołęckiego klubu kajakowego. Chętnie wybierany jako przedstawiciel strony społecznej do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. I to naprawdę nie jest cała jego aktywność!


Irek Graff
Fotograf, grafik, twórca diaporam, m.in. wielokrotnie nagradzanej: Dead ? Alive, a także zestawu 13 pokazów Związku Polskich Fotografów Przyrody. Gość zagranicznych festiwali fotografii i AV. Prezes ZPFP w latach 2004–2007, a wcześniej jego Okręgu Mazowieckiego przez 5 lat. Autor publikacji o tematyce fotograficznej, przyrodniczej i podróżniczej. Juror wielu konkursów, m.in. II Wielkiego Konkursu National Geographic. Organizator i wykładowca szkoleń, spotkań, festiwali. Miłośnik bluesa i jazzu. Menadżer muzyczny i wydawca płyt Magdy Piskorczyk: Afro Groove, Mahalia, Magda Live.


Okiem Fotografa
Cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie.

Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff

Projekt: www.youtube.com/channel/UCDxtCi5PJ2ah7ZzIVwvcS7A

Spotkanie odbędzie się na profilu Okiem Fotografa na facebooku.


Partnerzy:

Fundacja AVE
www.fundacjaave.pl

Centrum Promocji Kultury Praga Południe
www.facebook.com/cpkpp