Okiem Fotografa z kamerą minutera i fotografią klasyczną

W godzinach 17:00-18:30, przed pokazem zdjęć i dyskusją będzie można zobaczyć, jak działa kamera minutera (do zdjęć natychmiastowych w dawnym stylu) i wykonać sobie pamiątkową fotografię na miejscu za drobną opłatą. A osoby w przebraniu, np. historycznym czy fantasy, bezpłatnie.

Spotkanie w auli rozpocznie się o 18:30. W pierwszej jego części Irek Graff wróci do historii i przypomni wybrane kartki z kalendarza: wydarzenia, postacie i fotografie ważne w dziejach klasycznej fotografii.

A potem, około 19:15, Sławek Karwasz przybliży nam kamerę minutera, i zaprezentuje nam swoje prace wykonane przy jej pomocy, a także innych aparatów. Porozmawiamy również o roli fotografii klasycznej dzisiaj.

Fotograf, chemik, informatyk i zabiegany tata dwójki asystentów od wszystkiego. Fotografuje od czasów Smeny 8m i rozdaje zdjęcia portretowe od pierwszych klatek wykonanych tymże urządzeniem. Obecnie używa aparatów wielkoformatowych i często wychodzi z nimi „do ludzi” – wykonuje portrety nieznanych ludzi na ulicy i oddaje im efekty „sesji” w postaci papierowej odbitki i również papierowego negatywu.

W czasach PRLu fotografów z kamerą minutera można było spotkać w wielu miejscach, na przykład dość często przed praskim ZOO.

Poznaliśmy się na ulicy Ząbkowskiej na Pradze, poniżej kilka zdjęć ukazujących go tego gorącego dnia przy pracy (w trudnym kontrastowym oświetleniu).

Strony autorskie gościa:
www.karwasz.pl
www.facebook.com/kameraminutera