Zbyszko Siemaszko: Warszawa w odbudowie
Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
Spotkanie 30. Jubileusz!
375 Urodziny Pragi
7 lutego, wtorek, godzina 18:30, wstęp wolny
Spotkanie lutowe poświęcone będzie zdjęciom Zbyszka Siemaszki z powojennej Warszawy, odradzającej się z powojennych gruzów. Zdjęcia stolicy z lat 50, 60 i 70 obrazują układ urbanistyczny miasta, jego zabytki oraz atmosferę panującą na ulicach. Nie zabraknie obrazów z prawobrzeżnej strony miasta. A że będzie to spotkanie trzydzieste, z okazji jubileuszu pojawią się niespodzianki i konkurs fotograficzny z zacnymi nagrodami. 🙂
Filip Siemaszko (wnuk Zbyszka Siemaszki) i jego żona Anna prowadzą rodzinny zakład fotograficzny na ul. Grójeckiej 40 przy Placu Narutowicza. Poza tym zajmują się promowaniem spuścizny rodziny Siemaszków. To oni przybliżą postać znanego warszawskiego fotografa i przedstawią jego zdjęcia, niepublikowane i publikowane, także w najnowszym albumie „Warszawa Siemaszki”, przygotowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Zbyszko Siemaszko, urodzony 30 sierpnia 1925 w Wilnie, zaczął swoją karierę zawodową w 1950 roku jako fotograf Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Jego zadaniem było przygotowywanie dokumentacji obiektów zabytkowych. Fotografował stolicę, której wciąż była zniszczona po II wojnie światowej.
Kilka lat później zaczął pracować jako fotoreporter w tygodniku „Stolica”, a w 1969 przeniósł się do redakcji tygodnika „Perspektywy”. W 1990 roku przeszedł na emeryturę.
„Warszawa była tematem wdzięcznym. Obdarowywała coraz nową okazją, bo zmieniała się jak w kalejdoskopie. Nawijało się pod rękę mnóstwo tematów – wspominał w audycji z Polskiego Radia z 1974. – Fotografowałem architekturę i ludzi. Była to fotografia reportażowa, pokazania architektury miasta, obyczaju, ubioru i wyglądu ludzi.”
Strona internetowe gości:
http://siemaszkowie.pl
Tematyka warszawska już kilka razy pojawiła się na naszych spotkaniach, przedstawili ją między innymi Kuba Jurkowski, Maciej Margas czy Jerzy Pytko, który przypomniał dawne zdjęcia stolicy swego ojca Leopolda.
Regularnie proponujemy ją w zimę, w związku z obchodzonymi 10 lutego Urodzinami Pragi – naszym gośćmi byli wówczas między innymi:
Leszek Wyrzykowski i Anna Szwałkiewicz (z Na Pradze, współorganizatorka Urodzin Pragi).
W tym roku mija 375 rocznica nadania Pradze praw miejskich – zapraszamy także na inne wydarzenia organizowane 10 lutego i w dniach bliskich tej dacie. Program:
https://urodzinypragi.pl/tegoroczny-program/
Patroni:
PTTK – Oddział Warszawski
https://warszawski.pttk.pl/
Narodowe Archiwum Cyfrowe
https://www.nac.gov.pl/
Premiera albumu „Warszawa Siemaszki” 22 grudnia w Och-teatrze
Foto: Irek Graff
Okiem Fotografa
to cykl spotkań, prelekcji i wideocastów poświęconych fotografii.
Do marca 2020 odbywał się w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, potem przez dwa lata online. Od kwietnia 2022 ponownie zdjęcia oglądamy na dużym ekranie na Grochowie. Przygotowanie i prowadzenie spotkania oraz całego cyklu: Irek Graff
Wydarzenie: na facebooku:
https://www.facebook.com/events/755542218812302
Organizator:
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy
ul. Podskarbińska 2, Warszawa
www.cpk.art.pl
Partner
Fotokursownia Irka Graffa
Szkolenia, plenery, prelekcje, pokazy itp.
www.fotokursownia.com