Amerykańskie noce i astrofotografia – zapis spotkania online

Marcin Zając mieszka w Kalifornii i fotografuje od niedawna, jednak z wielkim powodzeniem, zwłaszcza nocne amerykańskie krajobrazy. Czterokrotnie pod rząd jego prace zostały nominowane w konkursie Astronomy Photographer of the Year, organizowanym przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. W zeszłym roku wygrał Nagrodę Publiczności za zdjęcie „Alien Throne”, wykonane na pustyni w Nowym Meksyku.

Czytaj dalej „Amerykańskie noce i astrofotografia – zapis spotkania online”

Suwalski Blues i Suwalszczyzna Okiem Fotografa online

W czasie dodatkowego październikowego spotkania online odwiedziliśmy Suwalszczyznę – zaprezentowałem fotorelację z lipcowego festiwalu bluesowego w Suwałkach, który – choć bez wielkich, medialnych gwiazd zagranicznych – był bardzo interesujący i… fotogeniczny 😉
Muzyki na żywo ponownie można było słuchać właściwie non stop od śniadania do później nocy przez kilka dni.

Zaprezentowałem zdjęcia i wspomnienia z tego wydarzenia, ale też pokazałem kilka zdjęć przyrodniczych z okolicy, które udało mu się zrobić w czasie bardzo krótkich przerw między koncertami, głównie obiektywami Sigmy. Opowiedziałem krótko o Suwalszczyźnie, zaś nieco dłużej o festiwalu, muzyce i o fotografowaniu koncertów. Nie zabrakło porad warsztatowych, analiz wykonanych zdjęć, anegdot, ciekawostek… Były też… zagadki 🙂

Czytaj dalej „Suwalski Blues i Suwalszczyzna Okiem Fotografa online”

Okiem Fotografa online 12.07 o Wojnowskim Festiwalu Fotografii

W okresie wakacyjnym ponownie zapraszamy na spotkania Okiem Fotografa w formie online. W lipcu Bartek Syta i gospodarz Irek Graff zaproszą widzów do Wojnowa na Mazurach oraz przybliżą organizowany tam od sześciu lat wielki, plenerowy festiwal fotografii.

Do końca września, przejeżdżając lub przechodząc około 2,5 kilometra, można obejrzeć ponad 500 zdjęć, z czego ponad 80% to fotografie wykreowane przez kobiety:
dokładnie 26 wystaw indywidualnych i 4 zbiorowe. Zakres tematyczny prezentowanych prac to klasyczne reportaże z całego świata, zdjęcia sportowe, przepiękne portrety, fotografia przyrodnicza czy konceptualna.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa online 12.07 o Wojnowskim Festiwalu Fotografii”

Marcowe Okiem Fotografa online tylko ze smartfonów

Kolejne spotkanie Okiem Fotografa online będzie wyjątkowo w czwartek 10 marca i po raz pierwszy w naszej historii w całości poświęcone jedynie fotografii wykonywanej smartfonami. Jednak oglądane prace będą znakomite, gdyż gościem będzie Dominika Koszowska, która właśnie otrzymała, trzeci raz z rzędu (!!!), tytuł najlepszej fotografki mobilnej w międzynarodowym konkursie One Eyeland.

Czytaj dalej „Marcowe Okiem Fotografa online tylko ze smartfonów”

Nauka w obiektywie 22.02 online

Tematem kolejnego spotkania Okiem Fotografa online będzie świat nauki i ci, którzy ją tworzą, a których charakteryzuje pasja, kreatywność oraz poczucie humoru, wykraczające poza mury laboratoriów, co od lat udowadnia Grzegorz Krzyżewski.

Fotograf realizuje sesje ilustrujące osiągnięcia najwybitniejszych naukowców oraz ośrodków badawczych. Lawirując w świecie nauk ścisłych wyobraźnią zdeklarowanego humanisty, często udaje mu się wykreować kadry przyciągające widza zaskakującą formą, dowcipem, nietypowym wykorzystaniem atrybutów. Uwiecznia też laboratoria, eksperymenty, aparaturę, postęp technologiczny. Jego zdjęcia prezentowane są regularnie w mediach papierowych i elektronicznych, w różnych językach, w kilkudziesięciu krajach.

Czytaj dalej „Nauka w obiektywie 22.02 online”

ODWOŁANE – Okiem Fotografa 8 lutego

SPOTKANIE ODWOŁANE. Marek w szpitalu, życzymy mu zdrowia i liczymy na spotkanie po rekonwalescencji, oby jak najszybszej.

W czasie lutowego spotkania Okiem Fotografa online (już#29!) naszym gościem będzie Marek Zürn, na którego archiwalne fotografie za pewne wiele osób natknęło się w Internecie. W ciągu nieco ponad pół roku (od listopada 2020) autor zamieścił na portalu społecznościowym ponad 2,5 tysiąca zdjęć, wykonanych od końca lat 50. do początku lat 70., pogrupowanych w ponad 160 różnych tematycznie folderach.

Tworzą one zaskakująco szeroki i interesujący obraz ówczesnej Polski. Ukazują życie codzienne jej mieszkańców, przeróżne wydarzenia i miejsca – od Bałtyku po Tatry. Oglądamy je często z zaskoczeniem, nostalgią, rozbawieniem… Obok siebie widzimy fotografie z Warszawy (m.in. Żoliborza, Nowego Światu, Łazienek, starówki, trasy WZ), małych miasteczek i drewnianych, ubogich wiosek. Zakupy w Hali Mirowskiej, cukierni w Bristolu i na praskim Różycu. Ówczesne stacje kolejowe, pociągi i autobusy, ale też tabory cygańskie. Zabawy, festyny, zawody sportowe, kabarety, wakacje harcerzy, spływy…

Czytaj dalej „ODWOŁANE – Okiem Fotografa 8 lutego”

Od Luksemburga do Skandynawii – Okiem Fotografa 25 stycznia

Podczas pierwszego tegorocznego spotkania Okiem Fotografa online naszym gościem będzie Maciej Markiewicz – pasjonat fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, mieszkający od 2004 roku w Luksemburgu.

Aparat fotograficzny towarzyszy Maćkowi od lat we wszystkich podróżach, wędrówkach i spacerach, zarówno w Luksemburgu, jak i dalej, na dzikszych obszarach zachodniej oraz północnej Europy, np. w Normandii, Szkocji, Norwegii czy na Wyspach Owczych.

W pierwszej części zaprezentuje solidną porcję zdjęć krajobrazowych przede wszystkim z Norwegii i Wysp Owczych, dzieląc się moim podejściem do fotografii w podróży. W drugiej zaś skoncentruje się na fotografiach z Luksemburga, przede wszystkim z Parku przyrodniczego i Geoparku Mellerdall (Mullerthal), gdzie się spotkaliśmy i poznaliśmy. Będą to zdjęcia tamtejszego, charakterystycznego krajobrazu pełnego lasów, skał i zamków.

Czytaj dalej „Od Luksemburga do Skandynawii – Okiem Fotografa 25 stycznia”

Afrykańska natura Okiem Fotografa 7.12

Zapraszam na kanał YouTubie projektu, na którym można obejrzeć rejestracje większości spotkań i prelekcji:
www.youtube.com/c/OkiemFotografa

Natomiast w czasie grudniowego spotkania zobaczymy zdjęcia z Botswany, Kenii, Tanzanii, Ugandy i Zimbabwe. Dowiemy się o wyzwaniach i technikach związanych z fotografią w Afryce. Poznamy niektóre gatunki zwierząt, jak również ekosystemy Serengeti, delty Okavango, lasów równikowych Ugandy czy parków narodowych Zimbabwe.

Naszym przewodnikiem będzie Artur Stankiewicz, który całkowicie poświęcił się pasji fotografowania dzikich zwierząt i przyrody, a w Afryce od lat spędza każdą wolną chwilę, pogłębiając wiedzę na temat lokalnych ekosystemów, zwierząt i ich zachowań. Jego podejście do fotografii cechuje empatia i głębokie umiłowanie do przyrody. Uwagę swoją skupia na zrozumieniu zwierząt, w swej pracy stara się pokazać intymne momenty ich życia, ukazać je w naturalnym środowisku, w warunkach i świetle uwydatniających piękno danego gatunku, ale również ekosystemu.

Czytaj dalej „Afrykańska natura Okiem Fotografa 7.12”

Cały jazz Jarka Wierzbickiego 9 listopada

W listopadzie wrócimy do fotografii koncertowej, którą przybliży nam Jarek Wierzbicki, bardzo wrażliwy i aktywny fotograf, regularnie odwiedzający sale koncertowe oraz festiwale, autor o wielce bogatym portfolio, znany nie tylko z miłości do fotografii i muzyki, ale również z projektów wspierających dzieci (i nie tylko).

Czytaj dalej „Cały jazz Jarka Wierzbickiego 9 listopada”

Tajemnice nocnego nieba 12.10 online

W październiku skupimy się na astrofotografii, którą zaprezentuje i przybliży nam Michał Kałużny, który zajmuje się astrofotografią od przeszło 20 lat, od metod najprostszych po te najbardziej zaawansowane.

Zobaczymy zdjęcia nocne z różnych kategorii oraz wykonane różnorakim sprzętem. Przegląd zdjęć zaplanowanych oraz tych które są cenne tylko dzięki kosmicznym przypadkom. Wykonanych w Polsce ale też podczas różnych bliższych i dalszych podróży.

Czytaj dalej „Tajemnice nocnego nieba 12.10 online”