Astrofotografia w CPKu – podsumowanie

Fotorelacja i podsumowanie ostatniego spotkania z cyklu Okiem Fotografa w CePeKu na Grochowie, którego tematem była astrofotografia, a prelegentem i gościem Tomasz Zwoliński – Prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Czytaj dalej „Astrofotografia w CPKu – podsumowanie”

Fotorelacja nie tylko z… Jordanii

To była piękna opowieść i piękna podróż, także wizualnie, nie tylko przez Jordanię.

Maszerowaliśmy z Jolą przez pustynię, góry, wąwozy, osady, zabytki – samotnie, na osiołce, z lokalną gwiazdą internetu… Nocowaliśmy w jaskiniach, poznaliśmy życie tamtejszych Beduinów. Niestety, dowiedzieliśmy się, w jak trudnym znaleźli się położeniu ostatnio, przywiązani od wieków do koczowniczego trybu życia, po przymusowych przesiedleniach do miasteczek. Ten schemat znamy z bardzo wielu miejsc i wielu wieków historii. 🙁

Czytaj dalej „Fotorelacja nie tylko z… Jordanii”

Piękno nocnego nieba 17 lutego

Naszym gościem będzie Tomasz Zwoliński – Prezes oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), organizacji ze 100-letnią tradycją.

 Obejrzymy na dużym ekranie fotografie na prawdę kosmiczne: między innymi mgławice, galaktyki oraz obiekty Układu Słonecznego – prace naszego gościa oraz członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddział Warszawa.

Czytaj dalej „Piękno nocnego nieba 17 lutego”

Kwartalnik 52 – warsztaty dla zaawansowanych od połowy stycznia 2026

Zapraszam na kolejną edycję warsztatów dla średnio- i bardziej zaawansowanych, zwanych kwartalnikiem (edycja 52). Grupa rozpocznie działalność w połowie stycznia:

12.01 poniedziałek 18:00 – spotkanie online otwarte (temat: tworzenie zestawów)
18.01 niedziela 17:30 – zajęcia w formie fizycznej u mnie na Pradze

Kolejne terminy:
26.01 – online
01.02 – na Pradze

Dalsze zajęcia będą też w formie hybrydowej, naprzemiennie. Terminy ustalimy później. Tradycyjnie, będą dwa konkursy – jeden dość złożony i przekrojowy, więc… będziecie mieć, co robić 😉

Więcej informacji >

Czytaj dalej „Kwartalnik 52 – warsztaty dla zaawansowanych od połowy stycznia 2026”

Jordania – samotnie szlakiem beduinów, 20.01 na Podskarbińskiej

W styczniu w trakcie pierwszego spotkania z cyklu Okiem Fotografa wyruszymy ponownie w daleki szlak, tym razem z Jolantą Suszko-Adamczewską, która pewnej zimowej nocy kupiła bilet w jedną stronę do Jordanii. Jej jedynym planem było dotarcie do tajemniczej Petry. Wyprawa ta, samotna, blisko trzymiesięczna, zaowocowała wieloma spotkaniami, przeżyciami, przemyśleniami, no i oczywiście fotografiami: gór, pustyni i ludzi z nimi związanymi. Co się wtedy wydarzyło na szlaku Beduinów, przekonamy się już 20 stycznia na Grochowie. I zobaczymy to na fotografiach prezentowanych na duuużym ekranie CePeKu przy Podskarbińskiej.

W pierwszej części spotkania poznamy  początki fotograficznej drogi naszej gościni i jej ulubione tematy oraz techniki. Zapytamy o to, które podróże, miejsca, spotkania w świecie dalekim lub bliższym wywarły największy wpływ na jej fotografię. Porozmawiamy o łączeniu robienia zdjęć z jogą, kulisach powstania prezentowanych fotografii, wyzwaniach i aspektach etycznych fotografii podróżniczej, zawodzie fotografki, zrealizowanych projektach (m.in. Into the Nature, Where Observation Meets Creation), współpracy z pismami podróżniczymi, prezentacjach na festiwalach podróżniczych itp.

Czytaj dalej „Jordania – samotnie szlakiem beduinów, 20.01 na Podskarbińskiej”

Podsumowanie jesiennej edycji Kwartalnika (nr 51)

Odbyło się 11 spotkań, w tym 5 u mnie na Pradze. W zajęciach wzięło udział 10 osób. Obejrzeliśmy ponad 1000 zdjęć i większość z nich omówiliśmy. To sporo, prawda?

Przejrzałem jeszcze raz wszystkie i wybrałem ok. 140 z nich oraz podzieliłem na kilka grup tematycznych. Planuję omówić je na początku kolejnej edycji, ale w kontekście tworzenia zestawów. Poza tym odbyły się dwa konkursu wewnętrzne i przyjrzeliśmy się poważniej takiemu tematowi warsztatowo: panning (panoramowanie).

Czytaj dalej „Podsumowanie jesiennej edycji Kwartalnika (nr 51)”

Fotorelacja: Jan Skwara, aghori i kolodion

Finis opus anni 2025 coronat! To było niezwykłe spotkanie i to z kilku powodów:

– poznaliśmy technikę mokrego kolodionu, sprzęt, warsztat, jej wady i zalety (Kilimandżaro! 😉

– pokłoniliśmy się w ten sposób klasykom fotografii ze szklanymi płytami, przybliżającymi piękno i egzotykę „dalekiego świata”, często z przeogromnym poświęceniem czasu i pieniędzy. Zaraz po spotkaniu sięgnąłem do grubego albumu z epokowym dziełem Edwarda E. Curtisa czyli dokumentacją znikającego świata Indian północnoamerykańskich;

– mogliśmy obejrzeć efekty takiej fotografii, zwłaszcza wykonywanej w bardzo trudnych i nieprzewidywalnych warunkach plenerowych, ale nie koło domu, lecz w trakcie dalekich podróży. Ba, mogliśmy nawet wziąć do ręki takie „szkiełka”;

– zobaczyliśmy też całą drogą dochodzenia do mistrzowskich rezultatów – piękna pasja i godna konsekwencja – szacunek!;

– obejrzeliśmy na wielkim ekranie CePeKu wiele mocnych, fantastycznych kadrów i wysłuchaliśmy historię ich powstania;

– wysłuchaliśmy niezwykłe opowieści o sekcie Aghori, jej wierzeniach, szokujących praktykach, ale pozwalających je nieco zrozumieć. Wiele z tych opowieści było przejmujących, np. dotyczących trudnych losów ludzi LGBT+ w Indiach. Doceniam ogromną wiedzę, umiejętność przekazywania jej, talent „opowiadacza”, bardzo osobiste podejście do tematu, humanistyczne przemyślenia, dojrzałe odpowiedzi na pytania. Których było mnóstwo, a nawet więcej, ale czas nam minął błyskawicznie. A ja prawie w ogóle pytań nie zadawałem…. 😉

Czytaj dalej „Fotorelacja: Jan Skwara, aghori i kolodion”

Z kolodionem wśród kanibali 16 grudnia

Rok 2025 zakończymy mocnym akcentem i trudną, klasyczną, bardzo rzadką dziś techniką, wynalezioną i używaną w XIX w. Archaiczność metody ma na celu pokazanie, że temat projektu jest częścią przeszłego świata, bardziej pasuje do okresu, w którym wykorzystane techniki fotograficzne były wynalezione i święciły triumfy, niż do współczesności. Oglądając zdjęcia, łatwo można uznać, że pochodzą sprzed dwóch wieków, co jeszcze bardziej podkreśla, że sfotografowani ludzie i ich życie są pewnego rodzaju „reliktami przeszłości”.

Przyjrzymy się bowiem indyjskiej sekcie Aghori, najbardziej tajemniczej i przerażającej wśród indyjskich ascetów. Mówi się, że znajdują się gdzieś pomiędzy życiem, a śmiercią. Zamieszkują często okolice stosów pogrzebowych, a do swoich rytuałów wykorzystują ludzkie ciała. Aghori są ortodoksyjnymi wyznawcami boga Śiwy. Na jego podobieństwo pokrywają ciała popiołami, pochodzącymi często ze stosów kremacyjnych. Jak wszyscy asceci – Sadhu, Aghori dążą do wyrwania się z cyklu reinkarnacyjnego (Samsary) i zdobycia wyzwolenia – Mokszy. Aby to osiągnąć, muszą pozbyć się ludzkich emocji, takich jak złość, skąpstwo, obsesja, strach, nienawiść czy cielesne pożądanie.

Czytaj dalej „Z kolodionem wśród kanibali 16 grudnia”

SKRADZIONO MI LAPTOP DELL !!!

W piątek 21.11 ok. godz. 17:00
tuż przy furtce przed LO im. S. Staszica w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej 37a
ktoś przywłaszczył sobie mój laptop,
gdy instalowaliśmy wystawę na ogrodzeniu szkoły.

Może ktoś myślał, że został porzucony albo należy on do bogatej korporacji?
Nic takiego. Laptop mi służył do pracy i codziennego funkcjonowania, poza tym miałem na nim różne, ważne dla mnie materiały: fotografie, filmy z wystawy autorskiej, pamiątki rodzinne, przygotowywane projekty kulturalne…

Apeluję o zwrot laptopa albo przynajmniej dysku z niego!
Oferuję też nagrodę za pomoc w znalezieniu sprzętu!

Czytaj dalej „SKRADZIONO MI LAPTOP DELL !!!”