Piotr Jaxa, filmowcy i 6-lecie cyklu 9 kwietnia

W czasie kwietniowego spotkania Okiem Fotografa wkroczymy w wielki świat filmu i to największego kalibru!  A to za sprawą Piotr Jaxy, operatora filmowego i fotografa o ogromnym dorobku, który przybliży nam wyjątkową kolekcję portretów, zatytułowaną „Cinematographers”. Projekt  realizuje z niezwykłą konsekwencją od blisko 30 lat. W tym czasie udało mu się uwiecznić blisko 150 wybitnych artystów kina z 30 krajów na 4 kontynentach: autorów zdjęć i głównych, obok reżysera, realizatorów filmu. To oni tworzą kompozycję obrazu, oświetlanie i decydują o prowadzeniu kamery. Bez nich nie byłoby kina, bo kino to obraz. Tymczasem ich nazwiska nie są powszechnie znane. Kiedy jednak spoglądamy na listę ich dzieł, często przed naszymi oczami od razu stają właśnie obrazy z tychże filmów…

Czytaj dalej „Piotr Jaxa, filmowcy i 6-lecie cyklu 9 kwietnia”

Podlasie Małgorzaty Piekarskiej 6 lutego w CePeKu

W czasie lutowego spotkania Okiem Fotografa odwiedzimy Podlasie, które zaprezentuje i przybliży nam Małgorzata Piekarska – fotograf oraz instruktor fotografii przy Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Przedstawi nam swoje zdjęcia, które powstawały w ciągu ostatnich 10 lat, w tym także prace ze swoich wystaw. Zobaczymy na nich głównie ludzi oraz miejsca Podlasia.

We wrześniu 2022 roku Małgorzata Piekarska wydała album pt. „Fotopoezja o Podlasiu” z okazji 30-lecia pracy zawodowej oraz przygotowała wystawę „Tercety”, którą można było oglądać w BCK. Album zawiera ponad 200 stron i ponad 100 zdjęć, zaś na wystawie zaprezentowano 30 prac zebranych w serie liczące po trzy fotografie. Wiersze do zdjęć przygotował Maciej Szupiluk.

Poznamy też historię Fotoklubu Podlaskiego, który powstał w Białej Podlaskiej w 1991 roku. Dowiemy się o plenerach, warsztatach oraz wystawach fotograficznych, a także o nowej Bialskiej Galerii Fotografii, którą otwarto jesienią 2023 roku.

Czytaj dalej „Podlasie Małgorzaty Piekarskiej 6 lutego w CePeKu”

Jubileusz 16 stycznia na Podskarbińskiej

W czasie jubileuszowego spotkania Okiem fotografa na Podskarbińskiej (już 40. w formie fizycznej) cofniemy się w czasie o ponad sześćdziesiąt lat i wybierzemy w podróż małym autem – w wielki świat z dużym aparatem (średnioformatowym dokładnie). Dokładnie w 1957 roku Zbyszko Siemaszko otrzymał stypendium od Ministerstwa Kultury i Sztuki za swoje dotychczasowe osiągnięcia fotograficzne. Stypendium to umożliwiło mu dwumiesięczną podróż do i z Paryża oraz zaowocowało bogatym zestawem zdjęć, które to będziemy mogli obejrzeć na wielkim ekranie Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe.

Czytaj dalej „Jubileusz 16 stycznia na Podskarbińskiej”

Przyroda trochę inaczej 12 grudnia

Julian Łoziński: Przyroda trochę inaczej

Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
12 grudnia, wtorek
godzina 18:30, wstęp wolny

Julian Łoziński fotografuje przyrodę właściwie od 5 lat dopiero, jednak już zebrał godną liczbę nagród, a jego nietuzinkowe, urocze, często bardzo impresyjne oraz malarskie ujęcia wzbudzają zachwyt i przyciągają coraz liczniejsze rzesze fanów oraz obserwujących na portalach społecznościowych. Na ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu Okiem Fotografa obejrzymy je na wielkim ekranie, posłuchamy opowieści o przyrodzie, o spotkaniach z nią, o różnych sposobach uwieczniania jej, o kształtowaniu się własnego stylu…

Czytaj dalej „Przyroda trochę inaczej 12 grudnia”

Okiem Fotografa twarzą w twarz z…

Gościem wrześniowego spotkania Okiem Fotografa będzie Grzegorz Krzyżewski, z którym już się spotkaliśmy, ale online – w roku 2022 zaprezentował nam swoje niesztampowe zdjęcia naukowców i nauki. Spotkanie można obejrzeć na kanale Okiem Fotografa online.
Ale Grzegorz regularnie uwiecznia także inne tematy, np. architekturę czy portrety, jest świetnym i bardzo aktywnym fotoreporterem. I tym razem spotkamy się „twarzą w twarz” z politykami w jego indywidualnej interpretacji. A jeśli czas pozwoli, to pod koniec spotkania nasz gość zaprezentuje też kilka zdjęć o innej tematyce.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa twarzą w twarz z…”

Od Pragi do Filipin 6 czerwca w CPK

Gościem czerwcowego spotkania Okiem Fotografa będzie Andrzej Kiełbowicz, który od 1988 roku mieszka w Kanadzie, ale z którym spotkaliśmy się już w ramach Okiem Fotografa online w 2020 roku i przyjrzeliśmy się wówczas jego zdjęciom wykonanym w latach 70. i 80., gdy pracował kolejno dla „Na Przełaj”, „Razem” i w „ITD”. Obejrzeliśmy wiele ówczesnych publikacji, zwłaszcza rozkładówki ze wspomnianych powyżej pism.

Tym razem zobaczymy na wielkim ekranie CePeKu inne tematy i zdjęcia. Zaczniemy od kolejnych wspomnień z czasów PRLu: zajrzymy na Bazar Różyckiego, który – ku zaskoczeniu wielu osób – nie zawsze odbywał się na terenie… bazaru Różyckiego! Potem odwiedzimy Bródno na etapie budowy nowych, wielkich osiedli.

W części drugiej spotkania Andrzej przybliży nam Filipiny, które w ostatnich latach poznał i  bardzo pokochał. Od 2014 roku odwiedził je już osiem razy, dokumentując codzienne życie sympatycznych i fotogenicznych mieszkańców.

Czytaj dalej „Od Pragi do Filipin 6 czerwca w CPK”

Historia i lotnictwo 9 maja w CPKu

W maju w cyklu Okiem Fotografa naszym gościem będzie Dariusz Osiak, z którym zanurzymy się nieco w historii: obejrzymy zdjęcia prezentujące rekonstruktorów pieczołowicie odtwarzających dawne stroje, broń czy pojazdy, ale także całe wydarzenia, zwłaszcza bitwy z XIX i XX wieku. W drugiej części spotkania przeniesiemy się… nad ziemię, podziwiając świetne zdjęcia lotnicze. Dowiemy się, czym i jak się fotografuje obecnie maszyny cywilne, a jak wojskowe.

Czytaj dalej „Historia i lotnictwo 9 maja w CPKu”

Okruchy życia Jerzego Woropińskiego na 5 lat Okiem Fotografa

W kwietniu cykl Okiem Fotografa obchodzić będzie 5. urodziny! A gościem naszym we wtorek 4 kwietnia będzie Jerzy Woropiński, znany głównie z fotografii wykonanych na warszawskiej Pradze w latach 70. Niektóre z tych obrazów, zwłaszcza ze Szmulek i Bazaru Różyckiego, przypomnimy w trakcie spotkania, jednak zobaczymy też inne tematy z bogatego archiwum autora, w tym poruszający, humanistyczny cykl prezentujący różne etapy ludzkiego żywota: od narodzin do odejścia.

Pokażemy szeroką paletę plastyczną i techniczną, a pod koniec spotkania wyświetlimy kilka udźwiękowionych diaporam, przygotowanych we współpracy z prowadzącym cykl czyli Irkiem Graffem.

Czytaj dalej „Okruchy życia Jerzego Woropińskiego na 5 lat Okiem Fotografa”

Czarno-białe krajobrazy 14 marca

Gościem marcowego spotkania Okiem Fotografa będzie Jarek Jeleński, który zaprezentuje nam fotografie krajobrazów w czerni i bieli, z projektu realizowanego z wielką pasją od wielu lat. Autor fotografuje między innymi w Dolinie Dolnej Wisły, na nadbużańskich łąkach i w Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz Białowieskim PN.

W czasie pokazu zaprezentuje pomysły wizualne, które mogą dobrze współgrać z fotografią monochromatyczną oraz postara się podzielić swoją wiedzą na temat niektórych jej technicznych aspektów. Przedstawi zdjęcia od „zbliżeń”, pełnych kadrów, poprzez panoramy, głównie pejzaże, ale też nieco roślin i zwierząt, zwłaszcza w krajobrazie. Jarek jest również ekspertem w zakresie druku fotografii czarno-białej przy pomocy drukarek, więc nie zabraknie przydatnych porad.

Czytaj dalej „Czarno-białe krajobrazy 14 marca”

Okiem Fotografa 7 lutego: Warszawa Siemaszki

Zbyszko Siemaszko: Warszawa w odbudowie
Okiem Fotografa na Podskarbińskiej
Spotkanie 30. Jubileusz!
375 Urodziny Pragi
7 lutego, wtorek, godzina 18:30, wstęp wolny

Spotkanie lutowe poświęcone będzie zdjęciom Zbyszka Siemaszki z powojennej Warszawy, odradzającej się z powojennych gruzów. Zdjęcia stolicy z lat 50, 60 i 70 obrazują układ urbanistyczny miasta, jego zabytki oraz atmosferę panującą na ulicach. Nie zabraknie obrazów z prawobrzeżnej strony miasta. A że będzie to spotkanie trzydzieste, z okazji jubileuszu pojawią się niespodzianki i konkurs fotograficzny z zacnymi nagrodami. 🙂

Filip Siemaszko (wnuk Zbyszka Siemaszki) i jego żona Anna prowadzą rodzinny zakład fotograficzny na ul. Grójeckiej 40 przy Placu Narutowicza. Poza tym zajmują się promowaniem spuścizny rodziny Siemaszków. To oni przybliżą postać znanego warszawskiego fotografa i przedstawią jego zdjęcia, niepublikowane i publikowane, także w najnowszym albumie „Warszawa Siemaszki”, przygotowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Czytaj dalej „Okiem Fotografa 7 lutego: Warszawa Siemaszki”