Oko w rozterce 14 października

Włodzimierz Krzemiński: Oko w rozterce
Na październikowym spotkaniu z cyklu Okiem Fotografa, za sprawą Włodzimierza Krzemińskiego, skoncentrujemy się na fotografii ulicznej – zastanowimy się, czym ona jest, a czym nie jest. Obejrzymy na dużym ekranie wybrane prace naszego gościa z obszernego zestawu, zatytułowanego „Fotografie codzienności” i kontynuowanego od lat 80-tych. Autor planuje pokazać też, w formie dygresji, nieco fotografii innych autorów, związanych tematycznie.

Czytaj dalej „Oko w rozterce 14 października”

Ptaki północy w CPKu – fotorelacja

W grudniu zeszłego roku, jadąc autobusem, zauważyłem na ogrodzeniu mojej dawnej podstawówki przy Czarnomorskiej na warszawskich Stegnach bardzo ładną wystawę ze zwierzętami, głównie ptakami.

Kilka dni później obejrzałem ją dokładnie i dowiedziałem się, że autorem jest nieznany mi Jerzy Werle. W internecie znalazłem informację, że autor jest bardzo aktywny i że prezentował swą wystawę między innymi na ogrodzeniu Łazienek, co mnie zdziwiło i zawstydziło.

Kiedy więc zacząłem myśleć o kolejnym sezonie spotkań Okiem i go planować, oczywiście pomyślałem o zaproszeniu autora z pokazem. I to był strzał w 10. 🙂

Czytaj dalej „Ptaki północy w CPKu – fotorelacja”

Zapraszam na Gotlandię 5 sierpnia

We wtorek 5 sierpnia zapraszam na opowieści, fotografie i udźwiękowione slideshowy z tych bałtyckich wysp. Będzie sporo skał o dziwacznych kształtach, zwanych raukami (albo raukarami), między którymi przez lata przechadzał się i czasem też filmował reżyser Ingmar Bergman. Będzie sporo historii, także tej średniowiecznej, którą można odnaleźć w bardzo wielu zakątkach w stolicy Visby, ale też w kilkudziesięciu starych kościołach rozsianych na dwóch największych wyspach.

Zajrzymy też do pizzerii z cmentarzyskiem dawnych aut oraz… lodówek. Pobiegamy z owcami i zającami między wysłużonymi wiatrakami. Popatrzymy też na wiejskie chaty pokryte grubą warstwą trzciny i łódkokształtne groby z epoki brązu.

Czytaj dalej „Zapraszam na Gotlandię 5 sierpnia”

Podsumowanie spotkania ze Sławomirem Grzankiem

10 czerwca gościem spotkania Okiem Fotografa był Sławomir Grzanek, prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, które w zeszłym roku obchodziło swoje 75. lecie. Sławek przekazał nam wiele informacji na temat stowarzyszenia, obejrzeliśmy mnóstwo zdjęć z archiwum ŁTFu – głównie czarno-białych, różnych autorów, od najstarszych aż po te wykonane w latach 80. Następnie zapoznaliśmy się z jednym z najnowszych projektów.

A na koniec Sławek przedstawił nam swoje prace z kilku cyklów, większość bajecznie kolorowych i intrygujących.

Bardzo dziękuję za spotkanie, ciekawe opowieści i rozmowy. Zachęcam do odwiedzania galerii ŁTFu przy ulicy Piotrkowskiej 102 w Łodzi, strony internetowej (z wieloma katalogami wystaw w formacie PDF) oraz profili internetowych (linki poniżej w komentarzach).

Czytaj dalej „Podsumowanie spotkania ze Sławomirem Grzankiem”

75 lat ŁTFu 10 czerwca na Podskarbińskiej

10 czerwca
Sławomir Grzanek: 75 lat ŁTF
Okiem Fotografa na Podskarbińskiej

Spotkanie z prezesem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, które w zeszłym roku obchodziło swoje 75-lecie. Porozmawiamy o historii stowarzyszenia, jego osiągnięciach, bieżącej działalności i planach na przyszłość. Na dużym ekranie pooglądamy fotografie z bogatego archiwum ŁTFu i współczesne. Przyjrzymy się też twórczości osobistej naszego gościa.

Czytaj dalej „75 lat ŁTFu 10 czerwca na Podskarbińskiej”

Fotorelacja ze spotkania OF z Ryśkiem Domańskim

Czas wreszcie na podsumowanie majowego spotkania Okiem Fotografa, w czasie którego Ryszard Domański przybliżył swoją fotograficzną drogę do dziś, które w naszym przypadku oznaczało niedawno nagrodę Grand Prix w konkursie Moje miasto a w nim 🙂

Czytaj dalej „Fotorelacja ze spotkania OF z Ryśkiem Domańskim”

Ryszard Domański 13 maja na Podskarbińskiej

Motto: „Pokaż innym, co widziałeś, ale inaczej niż oni”.

Spotkanie z laureatem nagrody Grand Prix fotograficznego konkursu jubileuszowego Moje miasto, który przybędzie do nas z Białej Podlaskiej. Poznamy jego wspomnienia z dzieciństwa i pierwsze turystyczne podróże z aparatem. Zobaczymy na dużym ekranie na Podskarbińskiej między innymi efekty plenerów fotograficznym w Szkocji, Czarnobylu, Nowym Jorku i Berlinie.
Obejrzymy również najnowsze prace: procesje i obrzędy Wielkiego Tygodnia na Sycylii.

Czytaj dalej „Ryszard Domański 13 maja na Podskarbińskiej”

Podsumowanie spotkania o światoczułości

Dziękuję bardzo za udział we wtorkowym spotkaniu Okiem fotografa, za obejrzenie i wysłuchanie prelekcji w takim skupieniu.

Joli jestem wdzięczny za to, że przyjechała do nas aż z Olsztyna i przedstawiła nam swoją fotografię oraz jej wizję i postrzeganie. Za to, że autorka zaprezentowała w sposób bardzo głęboki i osobisty własną drogę fotograficzną, ulubione ulice oraz ścieżki, liczne fascynacje, inspiracje, rozterki, poszukiwania, radości, odkrycia.

Czytaj dalej „Podsumowanie spotkania o światoczułości”

Światoczułość na Podskarbińskiej 8 kwietnia

W kwietniu zapraszamy na spotkanie z laureatką jubileuszowego konkursu Moje miasto (I Miejsce w kategorii Moje miasto a w nim), która przybędzie do nas z Olsztyna.

W trakcie swej prezentacji Jolanta Zielińska-Jażdżyk wyjaśni nam, czym jest dla niej światoczułość i jak wyglądała jej droga do głębszego zrozumienia fotografii jako sztuki patrzenia na świat i samą siebie. Zobaczymy miejsce, w którym mieszka i jego wpływ na jej fotografię. Podzieli się swoimi inspiracjami i przedstawi swoje kroki milowe, także przy pomocy cytatów i ważnych dla autorki pozycji książkowych oraz innych źródeł wiedzy.

Czytaj dalej „Światoczułość na Podskarbińskiej 8 kwietnia”

Podsumowanie spotkania z Markiem i (nie tylko) fotomalarstwem

Podsumowanie i fotorelacja z marcowego spotkania Okiem Fotografa, w czasie którego Marek Sutkowski zabrał nas w kreowane przez siebie światy fotograficzne i fotograficzno-słowne.

Czytaj dalej „Podsumowanie spotkania z Markiem i (nie tylko) fotomalarstwem”